Encyklopedia menopauzy Menopauza

Starzenie się skóry w okresie menopauzy

starzenie-sie-skory-w-okresie-menopauzy

Każda kobieta po 40. roku życia zaczyna mieć problemy ze skórą. Jak przebiega starzenie skóry? Czy ten proces da się zatrzymać?

Co to jest starzenie się skóry?

Według medycyny starzenie się skóry to proces, dla którego charakterystyczna jest obniżona odporność na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce natury biologicznej, fizycznej i chemicznej. Typowe dla skóry starzejącej się jest spowolnienie procesów życiowych i przewaga procesów degradacyjnych nad odnową komórek. Wiek, w którym cera kobiety wchodzi w etap starzenia się, jest zróżnicowany i zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych.

Jakie są modele starzenia się skóry?

Istnieją dwie teorie tłumaczące proces starzenia się skóry – deterministyczna i stochastyczna. Teoria deterministyczna mówi, że to proces wynikający z czynników genetycznych. Rozpoczęcie starzenia się skóry jest wynikiem zaprogramowania zegara biologicznego człowieka. Teoria stochastyczna tłumaczy proces starzenia nagromadzeniem przypadkowych uszkodzeń komórek. W pewnym momencie jest ich tak wiele, że tkanki i komórki nie mogą prawidłowo funkcjonować i przestają się regenerować. Można zauważyć, że starzenie się to proces bardzo złożony, który zależy zarówno od czynników zewnętrznych (tryb życia, środowisko), jak i wewnętrznych (uwarunkowania genetyczne), które działają jednocześnie.

M. Witczak

Każda kobieta po 40. roku życia zaczyna mieć problemy ze skórą. Jak przebiega starzenie skóry? Czy ten proces da się zatrzymać?

Jak starzeje się skóra?

Intensywne starzenie skóry rozpoczyna się u kobiet po 40. roku życia, co jest związane ze zmianami estrogenowymi i wkraczaniem w okres przedmenopauzalny. Estrogen, wśród licznych funkcji, jakie pełni w organizmie, oddziałuje również na skórę. Jego brak powoduje występowanie: zmarszczek, suchości, wiotkości, zaniku warstw skóry, trudności w gojeniu się i tendencji do urazów. Wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, pomarszczona, odwodniona i słabo odżywiona, mało elastyczna. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia jej funkcji.

Co sprzyja starzeniu skóry?

Najbardziej niebezpieczna dla skóry jest ekspozycja na promieniowanie UV. Prowadzi do przyspieszonego fotostarzenia, które z medycznego punktu widzenia jest przewlekłym procesem zapalnym skóry. Innymi czynnikami przyspieszającymi starzenie są: zanieczyszczenia i palenie tytoniu, stres, niedożywienie oraz infekcje.

M. Witczak

Każda kobieta po 40. roku życia zaczyna mieć problemy ze skórą. Jak przebiega starzenie skóry? Czy ten proces da się zatrzymać?

Czy można powstrzymać starzenie skóry?

HTZ łagodzi objawy braku estrogenu w skórze, ale hormonalna terapia nie może być wykorzystywana, jako lek na starzenie się skóry. Pomocne w tym względzie mogą okazać się fitoestrogeny, które mają znacznie łagodniejsze działanie i nie kumulują się w skórze, a dodatkowo chronią przed rozwojem raka skóry. Oprócz tego kliniczne badania dowiodły skuteczności stosowania witaminy c, retinolu oraz alfa-hydroksykwasów.

Nie da się walczyć z upływem czasu i powstrzymać starzenia skóry, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można dbać o jak najlepszą kondycję skóry, która dzięki temu odwdzięczy się pięknym wyglądem i długo nie zdradzi prawdziwego wieku kobiety.

M. Witczak

Komentarze (9)

Dariusz

11 lat temu

Drogie Panie smarujecie kwiatki kremem czy podlewacie woda , a rozmawiacie czasami z nimi, z tymi kwiatkami, tak jest i z czlowiekiem jezeli sie z nim nie rozmawia ginie, czlowiek potrzebuje bliskosci tak jak roslina,

pati25

11 lat temu

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym.Nie da się zatrzymać tego procesu ale możemy go opóźnić.Pielęgnując naszą skórę odpowiednimi kosmetykami przeznaczonymi do wieku.Super,że ukazał się taki artykuł

Annagata

11 lat temu

U mnie w rodzinie nie ma zmarszczek.tak sobie myślę,że to wspaniała wiadomość,bo nie mam takiego stresu jak patrzę w lustro.Oczywiście,maseczki naprawczo-remontowe zawsze są mile widziane,ale nie walczę o gładź na mojej twarzy za wszelką cenę.

filodendron

11 lat temu

Najważniejsze są czynniki genetyczne,mam koleżankę w tym samym wieku co ja.Ona zawsze bardzo dbała i dba o skórę.Zobaczyłam ją po 15 latach i zamarłam.Te wszystkie kremy nic jej nie dały jest tak samo pomarszczona,jak swoja matka, gdy była w tym wieku.Jeżeli ktoś ma takie geny to może pić litrami wodę ,używać kremów i to i tak za dużo nie pomoże.Zaznaczam ,że jest to bardzo inteligentna kobieta dbająca bardzo o swój umysł i ciało.A jednak nie udało jej się wygrać z naturą.

pauzka

11 lat temu

Też uważam ,że nie można przedłużać młodości,wszystko ma
swój czas. Trzeba zmiany akceptować, co nie znaczy ,żeby
przestać dbać o siebie, Mamy tyle dostępnych kosmetyków,
które bardzo poprawiają komfort.Jeśli skóra twarzy będzie
zbyt wygładzona i naciągnięta ,to i tak nasz wiek zdradzą oczy,szyja, ręce.Choć moda na botox przyszła ze świata
celebrytów, jest wiele światowych gwiazd ,które nigdy nie
poprawiały urody w ten sposób a ciągle mimo upływu lat są
bardzo chętnie obsadzane w filmach czy rolach teatralnych,bo
oprócz gładkiej twarzy ważna jest osobowość, myślę że najważniejsza.

Dariusz

11 lat temu

O stan naszej skory dba miedzy innymi woda, ktora tak chetnie pijemy, oczyszczajac organizm, genetyka inaczej przyzwyczajenia, zle nawyki maja wplyw na stan naszej skory,woda jest rozpuszczalnikiem wszystkich substancji w naszym ustroju,spelnia tez funkcje transportowa cennych substancji odzywczych, i mikroelementow niezbednych do zycia.

drobina

11 lat temu

Upływu czasu nie da się oszukać, ani zatrzymać. Często czytam o tym, że starzenie skóry uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli tak, to jest nieźle, bo moja mama mimo sędziwego wieku nie ma zmarszczek. U mnie też się na nie nie zanosi, a jeśli nawet się pojawią, to je po prostu polubię. Na pewno nigdy nie zafunduję sobie botoksu, albo innego badziewia.

filodendron

11 lat temu

Przeważnie skóra u osób trochę puszystych jest ładniejsza , niż u osób zbyt szczupłych.A najgorzej wygladają starzejące się ręce.Gwiazdy bużki mają wyprasowane, ale ręcę okropne .Podobno na to teraz też jest rada.

mejgosia

11 lat temu

Moja babcia miała skórę na twarzy w siateczce zmarszczek i wyglądała prześlicznie. skoro to uwarunkowane genetycznie, to mam nadzieje, że też tak bedę wyglądać!

Zostaw komentarz