stan-przedcukrzycowy-jak-go-rozpoznac

Właściwe rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy jest bardzo ważne. Gdy pojawia się stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Podstępna cukrzyca

Początki cukrzycy mogą zaczynać się niewinnie. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy. Choroba się rozwija a diagnoza zmienia diametralnie ich życie. Cukrzyca to poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Czasem wystarczy zmiana trybu życia i pewnych nawyków, żeby zatrzymać rozwój cukrzycy. Niestety często zapominamy o zdrowiu. Nasz organizm woła o pomoc a my to ignorujemy. Mimo wielu kampanii społecznych i zaleceń lekarzy na temat zdrowego i aktywnego życia, świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą cukrzyca wciąż jest niska. Najwyższa pora to zmienić.

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy może prowadzić do groźnych powikłań związanych z sercem. Ludzki organizm broni się, dlatego wysyła sygnały ostrzegawcze, aby poinformować o nadchodzącym zagrożeniu. Liczba osób w Polsce, żyjących ze stanem przedcukrzycowym sięga kilka milionów. Zwykle jest on spowodowany przez nadwagę czy otyłość, ale także określone leki mogą go wywołać. Taki stan może trwać wiele lat, nie dając przez ten czas żadnych widocznych objawów. Do najczęściej występujących należy zmęczenie, senność, zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu oraz nadciśnienie. Takie sygnały nie są w pierwszej kolejności kojarzone ze stanem przedcukrzycowym, co utrudnia rozpoznanie zagrożenia. Skutkiem tych objawów może być cukrzyca typu 2. Osoby w grupie ryzyka, czyli głównie otyłe, z przypadkami cukrzycy w rodzinie, powinny wykonywać regularne badania lekarskie, które umożliwiają zdiagnozowanie choroby. W diagnostyce stanu przedcukrzycowego wykorzystuje się badania poziomu glukozy we krwi. Zwykle nie stosuje się w leczeniu środków farmakologicznych. Wystarczającą metodą jest zmiana diety i rozpoczęcie aktywności fizycznej. Leki zalecane są tylko w nielicznych przypadkach.

Pacjenci znajdujący się w grupie ryzyka stanu przedcukrzycowego powinni obserwować reakcje swojego organizmu i regularnie wykonywać badania. Zmiana trybu życia na zdrowy i aktywny pozwala uchronić zdrowie. Zamiast bezczynnie czekać na rozwój cukrzycy, lepiej rozpocząć zmiany już dziś, aby w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Katarzyna Antos