Zmarszczki

W miarę upływu lat nasza skóra traci swoją elastyczność i jędrność. Wtedy pojawiają się zmarszczki – zmora większości kobiet. Pierwsze załamania skóry stają się widoczne między 25. a 30. rokiem życia, następnie z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Powstawanie zmarszczek dotyczy każdej z nas, bo jest nieodłącznie związane z procesem starzenia się organizmu. Są jednak czynniki, które sprawiają, że pojawiają się szybciej i są bardziej widoczne. Co sprzyja powstawaniu zmarszczek?

Nasza skóra ma do odegrania bardzo ważną rolę – chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi. Składa się z naskórka, który pierwszy styka się ze środowiskiem, skóry właściwej, na którą składają się między innymi takie włókna jak elastyna i kolagen, oraz złożonej głównie z komórek tłuszczowych tkanki podskórnej. Te trzy warstwy wspólnie ochraniają organizm przed zmianami temperatury, utratą wody, promieniowaniem słonecznym czy różnego rodzaju czynnikami chemicznymi. Skóra jest zawsze na pierwszej linii frontu, nic dziwnego, że nosi ślady upływu czasu.

Zmarszczki – przyczyny powstawania

Zmarszczki dzielimy na mimiczne, grawitacyjne oraz strukturalne. Te pierwsze są związane z ruchami mimicznymi twarzy i dotyczą najczęściej takich miejsc jak czoło, skóra wokół oczu oraz obszar między brwiami. Grawitacyjne są naturalnymi zagięciami, które powstają w wyniku starzenia się skóry i wpływu przyciągania ziemskiego. Dotyczą okolic szyi, policzków i powiek. Pewien wpływ mamy jedynie na zmarszczki strukturalne, które związane są ściśle z trybem życia i ekspozycją na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Bezpośrednią przyczyną utraty jędrności skóry jest osłabienie wspomnianych już włókien. Kolagen odpowiada za napięcie skóry i tworzy jej rusztowanie. W miarę starzenia w organizmie jest coraz mniej witamin A, E i C, które sprzyjają jego produkcji. Z czasem pogłębia się także deficyt lipidów oraz wzrasta utrata wody, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Gruczoły łojowe i potowe zużywają się i nie dostarczają skórze dostatecznej ilości wilgoci. Trzeba pamiętać, że suchy i wrażliwy rodzaj cery starzeje się szybciej niż tłusty czy mieszany.

Co sprzyja powstawaniu zmarszczek?Powstawanie zmarszczek

Ogólne powiedzenie, że to starzenie się jest przyczyną powstawania zmarszczek, nie zawiera w sobie całej prawdy. Mamy wpływ na niektóre czynniki, które sprawiają, że skóra traci elastyczność i jędrność. Fakt, że wygląd naszej cery zależy w dużej mierze od oddziedziczonych po rodzicach genów, ale nie tylko. Istotne też są zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz nieprawidłowa dieta, w wyniku której mamy deficyty witamin sprzyjających syntezie kolagenu. Na naszą skórę wpływa również to, co się bezpośrednio z nią styka. Są to zanieczyszczenia środowiska, dym z papierosów oraz niewłaściwe kosmetyki. Także brak aktywności fizycznej i wyniszczający, długotrwały stres odbijają swoje piętno na naszej cerze. Niestety, na zniszczenie włókien kolagenowych i nieładny wygląd skóry wpływa również opalanie się, a szczególnie wizyty w solarium. Promieniowanie UV wysusza skórę, sprawia, że staje się szorstka i żółtawa oraz sprzyja powstawaniu przebarwień i zaskórników. Całe szczęście, że wiele z tych szkodliwych czynników możemy wyeliminować bądź  je ograniczyć.

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek

Zdrowy tryb życia jest niezbędny, jeżeli marzy ci się o świetlista i ładna cera. Przyjrzyj się swojej diecie – czy dominują w niej słodzone produkty? Spożywany codziennie cukier powoduje powstawanie stanów zapalnych, które napędzają produkcję enzymów trawiących kolagen i elastynę. W efekcie uzyskujemy obwisłą skórę i zmarszczki. Niezdrowy jest także alkohol, który sprzyja odwodnieniu i utracie witaminy A. Warto za to spożywać bogate w witaminy warzywa i owoce, pić dużo wody, dbać o dobry sen i aktywność fizyczną, a także zmywać makijaż przed położeniem się do łóżka. Inwestycja w odpowiednie kosmetyki, szczególnie te z filtrami przeciwsłonecznymi, także poskutkuje zdrowszym wyglądem skóry. Jeśli nie jesteś pewna, jak dbać o swoją cerę, a martwisz się jej starzeniem – pomoże ci kosmetyczka, która dobierze odpowiednie specyfiki lub zaproponuje zabiegi spłycające zmarszczki.

Karolina Solga