zabiegi na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne to naturalne zgięcia skóry, które powstają w wyniku codziennego ruchu mięśni twarzy. Z wiekiem nasza skóra traci swoją elastyczność, a na naszej cerze utrwalają się ślady emocji – śmiechu, smutku czy złości. Uśmiechanie się jest odpowiedzialne za powstawanie kurzych łapek. Częste marszczenie brwi sprawia, że powstaje u nas zmarszczka między brwiami, zwana lwią. Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już po dwudziestym roku życia. Sprzyja im częste opalanie się i niezdrowa dieta. Jakie są sprawdzone zabiegi na zmarszczki mimiczne?

Twarz jest wizytówką kobiety. Poświęcamy jej mnóstwo czasu – pielęgnujemy skórę specjalnymi kremami, oczyszczamy tonikami, malujemy się. Niestety, nie mamy wpływu na zmarszczki mimiczne, które powstają z biegiem lat. Możemy zapobiec ich pogłębianiu poprzez odpowiedni masaż twarzy czy stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Najlepszy efekt jednak dadzą nam sprawdzone zabiegi na zmarszczki mimiczne.

Jak powstają zmarszczki?

Nasza skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek ma za zadanie chronić nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Za sprężystość skóry odpowiada jednak druga warstwa, czyli skóra właściwa, zbudowana z tkanki łącznej luźnej i twardej. Ta ostatnia tworzona jest przez dwa włókna: elastynę i kolagen. Niestety, z wiekiem tracą one swoją sprężystość. Aktywność gruczołów potowych i łojowych maleje, a skóra łatwiej traci wodę. Osłabieniu ulegają również mięśnie podtrzymujące owal twarzy. Z tego powodu na naszej twarzy pojawiają się załamania, które znamy jako zmarszczki mimiczne. Są one wynikiem często powtarzanych grymasów, które utrwalają się na naszej cerze. Kolagen, elastyna i keratyna to podporowe proteiny skóry, które zapewniają jej odpowiednie napięcie, nawilżenie i jędrność. Niestety, od 25. roku życia synteza tych związków spowalnia, co skutkuje zagięciami i deformacjami skóry.

Sprawdzone zabiegi na zmarszczki mimiczne

Zabiegi na zmarszczki mają za zadanie przywrócić naszej skórze napięcie i elastyczność. Ma ona wyglądać po nich zdrowo i świeżo. Dojrzałe panie często decydują się na sprawdzone zabiegi na zmarszczki mimiczne, aby odmłodzić swój wygląd i spowolnić proces starzenia się skóry. Zazwyczaj nie są to jednak jednorazowe działania. Kobiety, które chcą spłycić swoje zmarszczki, muszą poddać się serii zabiegów oraz powtarzać je co jakiś czas, by utrzymać efekt. Ważne jest, by stosowały się do zaleceń lekarza czy kosmetyczki, a także dbały o swoje zdrowie. Najpopularniejsze zabiegi spłycające zmarszczki to mikrodermabrazja, mezoterapia, fotoodmładzanie, zastrzyki z botoksu i kwasu hialuronowego.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja nazywana jest kontrolowanym mikropeelingiem. Ma ona na celu mechaniczne starcie warstwy rogowej naskórka i głębszych partii skóry. W trakcie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej używa się głowic zaopatrzonych w pierścienie z naturalnego lub sztucznego diamentu. Ścierają one naskórek i jednocześnie zasysają go do filtra. Odmiana korundowa zabiegu wykorzystuje mikrokryształki tlenku glinu, którymi piaskowana jest skóra. Najnowocześniejsza jest za to mikrodermabrazja tlenowa, w której stosowane jest urządzenie wydmuchujące tlen z mała ilością płynu fizjologicznego. Jest to delikatna metoda, którą zaleca się osobom z wrażliwą cerą. Zabiegi mikrodermabrazji zmniejszają widoczność zmarszczek, dotleniają skórę i pobudzają ją do produkcji kolagenu. Pozwalają na oczyszczenie i odblokowanie jej porów. Metoda nie uszkadza jednak skóry, dlatego stosują ją chętnie alergiczki i panie z cerą naczynkową czy nawet kobiety w ciąży.

Mezoterapia bezigłowa i fotoodmładzanie

zmarszczki mimiczne

Mezoterapia bezigłowa polega na wprowadzeniu aktywnych składników w głębsze warstwy skóry dzięki fali elektrycznej. Prąd zwiększa na chwilę przepuszczalność błon komórkowych, co sprzyja ich wnikaniu. Wykorzystywane są takie substancje jak kolagen, witaminy A i C, glikoproteiny czy kwas hialuronowy, które odmładzają skórę i nadają jej elastyczność. Zabieg jest bezbolesny i pozwala na redukcję zmarszczek wokół oczu. Fotoodmładzanie za to wykorzystuje odpowiednią długość fali świetlnej, która stymuluje skórę do produkcji kolagenu. Naświetlanie skóry poprawia jej sprężystość i kondycję oraz likwiduje zmarszczki. Składa się ono z serii 4-6 zabiegów, które przeprowadza się raz w miesiącu. Fotoodmładzanie dodatkowo usuwa przebarwienia, plamy starcze czy piegi. Nie powinno być jednak stosowane u osób z alergiami, cukrzycą czy bielactwem.

Zastrzyki z botoksu i kwasu hialuronowego

Sprawdzone zabiegi na zmarszczki mimiczne często wykorzystują botoks. Jest to silnie działająca neurotoksyna botulinowa, która osłabia lub przerywa przewodnictwo nerwowe mięśni. Wstrzykiwana w okolice mięśni mimicznych powoduje ich paraliż, przez co nie kurczą się one i nie powodują pogłębiania zmarszczek. Dlatego też botoks wykorzystuje się w profilaktyce powstawania deformacji skóry. Z tego powodu zalecany jest osobom z nadmierną mimiką, u których wyraźne grymasy twarzy prowadzą do utrwalania się zmarszczek. Głębokie zgięcia skóry wymagają dodatkowego wypełniania. W tym celu stosuje się kwas hialuronowy, który podawany jest bezpośrednio w skórę i głębiej. Modeluje on twarz i usta, spłyca bruzdy nosowo-wargowe oraz redukuje blizny. Niekiedy lekarz medycyny estetycznej decyduje o połączeniu tych dwóch metod, by uzyskać optymalne efekty.

Karolina Solga