sposoby na ukąszenie komara

Gdy tylko robi się ciepło, gdy po zimie zostaje już jedynie wspomnienie pojawiają się komary. Im cieplejsza zima, tym więcej ich wiosną oraz latem. Aby nie cierpieć z ich powodu konieczne są dobre sposoby na ukąszenia komarów.

 

Sposoby na ukąszenia komarów – zapobieganie

Zanim zacznie się leczyć ukąszenia dobrze jest zmniejszyć ich pojawianie się, czyli zapobiegać. Podstawowym sposobem jest korzystanie z kupnych środków chemicznych, którymi można spryskać albo ciało, albo ubranie – w zależności od ich składu. Istotne jest zapoznanie się z nim, ponieważ nie wszystkie środki nadają się do naniesienia bezpośrednio na skórę. Jeżeli szuka się czegoś w pełni naturalnego, wówczas dobrze jest zastosować olejek lub esencję waniliową, koniecznie naturalną. Naniesienie odrobiny na kark, szyję, nadgarstki, czyli miejsca wydzielania potu, spowoduje że zapach wanilii wzmocni się oraz odgoni zainteresowane gryzieniem komary. Podobne efekty daje jedzenie dużej ilości czosnku, jednak w tym przypadku występuje jeszcze efekt uboczny w postaci woni, która jest niemiła nie tylko dla owadów, lecz również dla ludzi.

Pomocna babka lancetowata

Babka lancetowata jest jedną z najbardziej znanych roślin. Rozpoznaje ją niemal każdy co jest bardzo ważne, ponieważ jest ona jednym z lepszych sposobów na ukąszenia komarów. Sprawdza się szczególnie, kiedy ukąszenie następuje na podwórku, w lesie, podczas biwaku i inne środki są niedostępne. Wystarczy urwać liść babki i przerwać go jeszcze na pół, aby pojawił się delikatny sok. Właśnie tą częścią z płynem smarować ukąszone miejsce. Główną zaletą babki lancetowatej jest zmniejszenie swędzenia i tym samym ochrona przed rozdrapaniem bąbla.

 

Skuteczna aspiryna

Aspiryna ma właściwości, o które zazwyczaj się jej nie posądza. Oczywiście działa przeciwbólowo i łagodzi objawy przeziębienia, lecz nie tylko. Można wykorzystać ją do złagodzenia swędzenia oraz zaczerwienienia wywołanego ukąszeniem przez komary. Do wykonania leczniczej mikstury wystarczy 1 tabletka aspiryny i 1 łyżeczka wody. Tabletkę należy pokruszyć do miseczki, dolać wodę i bardzo dokładnie wymieszać, tworząc papkę. Tak przygotowany specyfik nanieść na ukąszenie, zaczerwienienie skóry. Obrzęk się zmniejszy, a dodatkowo przestanie swędzieć.

Leczniczy ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy poleca się zazwyczaj na wzmocnienie włosów i paznokci, ale jest również dobrym sposobem na ukąszenia komarów. Wystarczy – kupny lub samodzielnie wykonany – ocet jabłkowy nanieść na płatek kosmetyczny. Tak przygotowany wacik przyłożyć do skóry w miejscu obrzęku i trzymać przez 30-60 sekund. Ukąszenie stanie się dzięki temu mniejsze, mniej rozległe i zaczerwienione, a do tego nie będzie kusić do drapania. Stosowanie octu jabłkowego działa także odkażająco, co przy ukąszeniach komarów jest niezwykle istotne, gdyż przenoszą one liczne choroby.

Skuteczna cytryna

Plasterek cytryny okazuje się być skutecznym sposobem na bąble pojawiające się po ukąszeniu przez komara. Z całej cytryny odkroić plasterek o grubości maksymalnie 0,5cm. Sparzyć i jeszcze ciepły, choć nie gorący, przyłożyć do obolałego miejsca. Świąd oraz ból ustąpią już po kilku sekundach.

 

Dobra pasta do zębów

Prostym sposobem na ukąszenia komarów, jeżeli doszło do nich w domu, jest zastosowanie pasty do zębów, koniecznie miętowej. Wystarczy wtedy nanieść odrobinę pasty na miejsce ukąszenia i pozostawić.

Karolina Skrzek