sprawdzone-sposoby-na-komary

Komary potrafią uprzykrzyć życie i popsuć ciekawy wieczór przy grillu czy rodzinny wypad nad rzekę na piknik. Czy istnieją sposoby na to, aby komary nas nie atakowały?

W tym artykule znajdziecie różne porady, jak skutecznie walczyć z komarami, które przyciąga pot i zwiększone stężenie dwutlenku w węgla w wydychanym powietrzu i które z powodu termodetekcji atakują najczęściej dzieci, młodych mężczyzn i kobiety w czasie owulacji.

Naturalne i ekologiczne sposoby

Zanim zastosujemy chemiczne środki, wypróbujmy wpierw sprawdzone, naturalne metody zapobiegania ugryzieniom komarów.

  • Czosnek i cebula – zimą zjadajmy dużo tych produktów. Dlaczego? Dlatego, że spowodują zmianę zapachu naszego potu, który stanie się wyjątkowo drażniący dla komarów (niestety, może się pojawić efekt uboczny – pot może być drażniący także i dla ludzi).
  • Rośliny – pelargonie, pomidory, bazylia, kocimiętka, geranium, komarzyca – komary nie lubią ich zapachu, dlatego dobrze jest je posadzić w ogródku czy trzymać w donicach na balkonie lub parapecie. Można tez zerwać liście, rozetrzeć je w palcach i następnie taki „sok” wetrzeć w skórę.

  • Olejki eteryczne – trawy cytrynowej, cynamonowy, goździkowy, paczulowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, mięty pieprzowej, cedrowy – również odstraszają komary. Należy je rozpylić lub wetrzeć w skórę. Nie wolno też stosować ich codziennie, są to środki naturalne, ale wysokie stężenie może zaszkodzić. Można też zapytać swojego lekarza rodzinnego o to, czy w naszym, indywidualnym przypadku możemy stosować takie środki. Na pewno olejki eteryczne muszą być ostrożnie stosowane u dzieci do 3-ciego roku życia i u kobiet w ciąży. W domu możemy przygotować taki naturalny „odstraszasz” na komary: do łyżki oleju bazowego (np. słonecznikowego) wystarczy dodać 5-10 kropli co najmniej dwóch olejków eterycznych albo do wody dodać kilka kropel olejków eterycznych. Pierwszy posłuży do smarowania ciała, a drugi do rozpylania na ciało.

Sabina Sosnowska