sprawdz-czy-jestes-meteoropatka

Chorobotwórcze działanie zmian pogody na organizm, którego objawami są ogólne osłabienie organizmu, senność, niestabilność emocjonalna, bóle głowy, stawów. Tyle o meteoropatii dowiemy się z Wikipedii.

Choroba cywilizacyjna XXI wieku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak zwane uczulenie na pogodę dawało się we znaki co trzeciemu śmiertelnikowi. Dziś z tym problemem boryka się już podobno co druga osoba, częściej zaś kobiety niż mężczyźni, a także meteoropatia zdecydowanie częściej dotyczy mieszkańców skupisk miejskich. Wśród kobiet najwięcej meteoropatek jest w grupie pań znajdujących się w okresie menopauzy, zaś apogeum podatności na zmiany pogodowe przypada po pięćdziesiątym roku życia.

Co sprawia, że meteoropatia dotyka coraz więcej osób?

Obecnie coraz częściej występują skrajne wahania pogodowe, co ma związek z ocieplającym się klimatem. Na zmiany pogodowe silniej reagują mieszkańcy miast w związku z codziennym funkcjonowaniem w sztucznym środowisku klimatycznym, stosunkowo niską aktywnością fizyczną oraz małym kontaktem ze środowiskiem naturalnym. Z tego wynika, że ta choroba cywilizacyjna jest niejako związana z życiem człowieka w warunkach, do których nie został on przystosowany ewolucyjnie. Nagminnie demobilizujemy nasz mechanizm przystosowawczy “sztucznym” chronieniem się przed zimnem poprzez ogrzewanie mieszkań, uciekaniem od upałów dzięki klimatyzacji, przemieszczaniem się w różne miejsca dzięki motoryzacji, długotrwałym spędzaniem czasu w pozycji siedzącej itd. Wszystko to sprawia, że nasza wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych znacznie wzrasta, zaś te ostatnie prowadzą do chorobliwych reakcji psychofizycznych.

Sprawdź, czy jesteś meteoropatką?

Choć wielu z nas nadal traktuje meteoropatów na równi z hipochondrykami, faktem jest, że ludzie cierpiący z powodu zmian warunków atmosferycznych autentycznie odczuwają patologiczne reakcje psychofizyczne. Należą do nich zmniejszenie wydolności fizycznej, senność, bóle głowy i stawów, chwiejność emocjonalna, drażliwość, nierzadko ogólne obniżenie napędu psychoruchowego, problemy z koncentracją, apatia. Ci bardziej wrażliwi odczuwają dodatkowo bóle w okolicach blizn pooperacyjnych czy dawnych złamań kości, nasilają się u nich dolegliwości związane z oddychaniem, w związku z czym na zawirowania pogodowe szczególnie narażeni są astmatycy czy sercowcy.

Natalia Wieteska