spacer-recepta-na-zdrowie

Wiosenna aura zachęca do aktywności fizycznej i długich spacerów. Przemierzając alejki w parku, czujemy przypływ endorfin. Słońce i zapach kwitnących drzew owocowych stanowią źródło satysfakcji.

Spacer jest nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale przede wszystkim doskonałą receptą na zdrowie. Każdy słyszał, iż ruch zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie każdy może sobie pozwolić na intensywny wysiłek fizyczny. Ćwiczenia na siłowni są dla wielu osób zbyt forsujące. W ich przypadku sprawdzi się spacer.

Rekonwalescenci a spacer

Przemierzanie alejek w parku zaleca się osobom, które wskutek kontuzji musiały na kilka tygodni ograniczyć aktywność fizyczną. Powrót do dawnej formy wymaga czasu. Spacer pozwala stopniowo powrócić do dawnej aktywności ruchowej.

Dobroczynne właściwości spaceru

Już Hipokrates zauważył, iż chodzenie ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Filozof nie dysponował dowodami uwierzytelniającymi jego tezę. Obecnie naukowcy dysponują badania, które potwierdzają przypuszczenia Hipokratesa.

Spacer alternatywą dla siłowni

Spacery korzystnie wpływają na nasze na nasze zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Ten rodzaj aktywności fizycznej powinien przypaść do gustu osobom, które na siłowni odczuwają znużenie i nie mogą pochwalić się dobrą kondycją.

Brak kontuzji

Spacer nie jest kontuzjogenny. Przemierzając alejki w parku, nie obciążamy kolan i kręgosłupa. Tempo spaceru możemy dostosować do swoich potrzeb. Nie musimy mierzyć się z cudzymi normami i osiągnięciami. Warto pamiętać, iż najlepsze rezultaty przynosi godzinny spacer. Pora i trasa nie odgrywają tutaj większego znaczenia. Najważniejsza jest systematyczność. Osoby, które mają słomiany zapał, nie osiągną pożądanych rezultatów.

Irmina