ABC menopauzy Menopauza

Skuteczność suplementów na menopauzę

skutecznosc-suplementow-na-menopauze

Jedną z form radzenia sobie z objawami menopauzy jest przyjmowanie suplementów diety. Czy suplementy na menopauzę naprawdę działają? Które są najbardziej skuteczne?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to preparaty, które uzupełniają organizm w niezbędne dla zdrowia i równowagi składniki, witaminy czy mikroelementy. W zależności od rodzaju suplementu diety może on zawierać składniki pochodzenia sztucznego lub naturalnego (roślinnego, ziołowego). W przypadku suplementów na menopauzę są to zazwyczaj preparaty ziołowe, zawierające fitoestrogeny (naturalne hormony pochodzenia roślinnego) oraz inne niezbędne składniki.

Jakie suplementy w okresie menopauzy?

Suplementy diety stosowane w menopauzie mogą mieć różną postać. Najbardziej popularne są preparaty zawierające naturalne fitoestrogeny na bazie wyciągów z soi, pluskwicy groniastej czy koniczyny. Dobrze, jeśli oprócz fitoestrogenów w składzie suplementu są dodatkowo inne składniki, które pomagają złagodzić objawy menopauzy, np. melisa, szałwia, imbir, dzika róża, koniczyna, żeń-szeń, kwas foliowy, witaminy C i E. Warto pamiętać, aby w czasie menopauzy stosować także suplementację preparatami zawierającymi wapń ze względu na zagrożenie osteoporozą.

M. Witczak

Jedną z form radzenia sobie z objawami menopauzy jest przyjmowanie suplementów diety. Czy suplementy na menopauzę naprawdę działają? Które są najbardziej skuteczne?

Czy suplementy na menopauzę są skuteczne?

Skuteczność suplementów diety na menopauzę zależy od stopnia nasilenia dolegliwości menopauzalnych. Przy niskich i umiarkowanych dolegliwościach umiejętnie dobrane suplementy diety mogą w zupełności zastąpić nawet hormonalną terapię zastępczą. Będą niwelować objawy oraz wzmacniać organizm kobiety. Natomiast przy dużych i silnych dolegliwościach menopauzalnych suplementy diety będą niewystarczające. Siła naturalnych preparatów jest po prostu zbyt słaba w porównaniu z hormonalną terapią zastępczą.

Warto pamiętać, że oprócz przyjmowania suplementów należy zwracać uwagę na zdrowy tryb życia, dietę czy aktywność fizyczną. Dopiero wtedy suplementacja przy menopauzie będzie naprawdę skuteczna.

M. Witczak

Komentarze (10)

pati25

9 lat temu

W tym etapie menopauzy najważniejsza jest dieta i aktywność fizyczna.Jednak,gdy na nasze objawy meno to nam nie pomaga w zupełności więc bierzemy suplementy.
Jest ich sporo na naszym rynku

mejgosia

9 lat temu

Dla mnie siła natury jest chyba za słaba! Próbowałam wszystkiego od soi do lnu! Obecnie nie biorę nic, i czuję się czasami lepiej , a czasami gorzej, czyli tak samo jak z suplementami!:-d Nadal rozszyfrowuję swój organizm i jak dojdę do pewnych wniosków, to się podzielę tą wiedzą!(LOL)

Mindi

9 lat temu

Staram się dużo ruszać i zdrowo odżywiać ale nie wszystkie składniki mi się dobrze wchłaniają, więc co jakiś czas wspomagam organizm suplementami. Nie robię jednak tego pochopnie, uzgadniam z lekarzem lub stosuję tylko znane mi. Chociaż raz gdy byłam po chorobie dostałam w menopunktowaniu nagrodę z suplementem, który idealnie trafił w potrzeby organizmu 🙂

Danusiate

9 lat temu

Też staram się pilnować diety i dużo się ruszać, ale suplementy też zdarza mi się stosować. Najczęściej wybieram te zawierające soję, ale rozejrzę się za czymś bardziej złożonym 🙂

sirena46

9 lat temu

Na mnie suplementy nie działają, mam za silne objawy. Dlatego przestałam je zażywać. Staram się jednak prowadzić zdrowy tryb życia,stosuję zróżnicowaną dietę i zażywam dużo ruchu. Jak na razie wytrzymuje, oby nie było gorzej.:-)

stazyz

9 lat temu

A już się bałam, że tego magicznego ostatniego zdania nie będzie i robiło mi się gorąco, nie, nie, nie, to nie objaw menopauzy a zdenerwowanie;) na szczęście padły magiczne słowa; zdrowy tryb życia, dieta i aktywność fizyczna. Tak trzymać;):P

dulcynea

9 lat temu

Ja również nieźle funkcjonuję bez suplementacji:-X
Zróźnicowana dieta , ruch fizyczny to mi w zasadzie wystarcza.
Ale wiara czyni cuda, mój syn bez Sesji nie zda źadnego egzaminu:-X

drobina

9 lat temu

Dla mnie w tym artykule najważniejsze jest ostatnie zdanie (dieta i aktywność fizyczna) i tego się trzymam, ale dobrze wiedzieć o uzupełniających suplementach, bo gdy zajdzie taka potrzeba, to pewnie będę musiała z nich skorzystać B). Póki co, udaje mi się bez nich normalnie funkcjonować:-)

Tess

9 lat temu

Najpierw trzeba zadbać o zróżnicowaną dietę a potem dołożyć brakujące mikroelementy znajdujące się w suplementach aptecznych. Dobrze byłoby jak wszystkie leki uzgodnić z lekarzem.

Zostaw komentarz