Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Skuteczne leczenie osteoporozy

skuteczne-leczenie-osteoporozy

Leczenie osteoporozy polega w głównej mierze na zapobieganiu złamaniom kości oraz zmniejszeniu ryzyka kolejnych komplikacji. W tym celu zapobiega się ubytkom masy kostnej i odbudowuje strukturę kości.

Przebieg leczenia osteoporozy

Leczenie osteoporozy to proces złożony i wieloetapowy. Obejmuje prewencję, przyjmowanie odpowiednich leków, zmianę diety i dostosowanie stylu życia do etapu choroby. Leczenie nie gwarantuje całkowitego cofnięcia się choroby, jednak dobrze dobrane leki i zdyscyplinowanie w leczeniu może spowodować zatrzymanie się rozwoju osteoporozy i wyraźne poprawienie komfortu życia.

Prewencja osteoporozy

Osoby, które są zagrożone osteoporozą (przed menopauzą, w starszym wieku, z obciążeniem genetycznym lub współwystępującymi chorobami) powinny rozpocząć leczenie jak najwcześniej – od profilaktyki. Polega ona na uzupełnianiu niedoborów wapnia, białka i witaminy D przez odpowiednią dietę oraz suplementację, a także zwiększenie aktywności fizycznej, aby wzmocnić strukturę kości.

Leki na osteoporozę

Farmakoterapia przy osteoporozie ma za zadanie pobudzić tkankę kostną do wzrostu i zahamować powstałe w kościach ubytki. Stosuje się różne leki, które uzupełniają się wzajemnie, m.in.:

  • preparaty wapnia
  • preparaty z witaminą D3
  • estrogeny – zwłaszcza u kobiet przechodzących menopauzę
  • androgeny i progestageny – u mężczyzn, gdy stwierdzono niedobór testosteronu
  • bifosfoniany – podobne do pirofosforanów naturalnie występujących w kościach i odpowiedzialnych za ich mineralizację

Monika Witczak

Leczenie osteoporozy polega w głównej mierze na zapobieganiu złamaniom kości oraz zmniejszeniu ryzyka kolejnych komplikacji. W tym celu zapobiega się ubytkom masy kostnej i odbudowuje strukturę kości.

Dieta na osteoporozę

Dieta przy osteoporozie powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza pod kątem budowy kości. Przede wszystkim powinny to być produkty bogate w wapń, białko i witaminy: D, K i C. Drugą ważną kwestią jest unikanie wszystkich szkodliwych produktów: kawy, napojów gazowanych, “sztucznych” zupek (typu instant). Dla zdrowia kości należy także ograniczyć spożywanie alkoholu i rzucić palenie.

Zmiana stylu życia

Przy osteoporozie bardzo ważne jest unikanie urazów i upadków, które mogą prowadzić do poważnych złamań. Jednocześnie warto zacząć więcej się ruszać, aby kości miały potrzebne do rozwoju obciążenie. Wystarczą codzienne spacery, aby podnieść aktywność fizyczną organizmu.

Na leczenie osteoporozy nigdy nie jest za późno, ale warto pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Niektóre zmiany w obrębie kości mogą być już nieodwracalne, jednak leczenie zahamuje dalszy postęp choroby.

Monika Witczak

Komentarze (7)

filodendron

8 lat temu

Mojej mamy przez długi czas ta choroba nie dotykała,lecz teraz po 80- tce kosci zrobiły sie dosłownie dziurawe, wiek robi swoje mimo dobrego odzywienia.

pati25

10 lat temu

Mam nadzieję,że osteoporoza mnie nie dotknie.Dbam o profilaktykę.Zapobiegam powstaniu osteoporozy.W mojej diecie jest dużo prroduków z wapniem.Przyjmuję suplement diety wapń z muszlic ostryg.Dużo ćwiczę

Mindi

10 lat temu

Wolę zapobiegać niż ratować, dlatego robię co jakiś czas badania kości, myślę o produktach, które wspomagają kości oraz gimnastykuję się. Problem mają osoby ze słabą przyswajalnością wapnia i to jest chyba związane z chorobą tarczycy.

Tess

10 lat temu

Jestem świadoma, że z wiekiem grozi osteoporoza i od dawna stosuję odpowiednią dietę i staram się ćwiczyć i zażywać dużo ruchu. Na ostatnich badań nie wykryto nieprawidłowości.

drobina

10 lat temu

Wprawdzie osteoporoza raczej mi nie grozi, bo moja dieta jest bogata w wapń i wapno (gorzej z witaminami;), ale z dużym zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł o leczeniu osteoporozy.

sirena46

10 lat temu

Moja mama miała osteoporozę, ale na szczęście udało jej się zatrzymać chorobę. Na początku stosowała tabletki, zmieniła dietę i wykonywała różne pomocne ćwiczenia. Nie zawsze jednak choroba wiąże się z trybem życia. Mama całe życie jest aktywna fizycznie, nie pali, kawę pije rzadko, alkoholu wcale nie pije, zdrowo się odżywia i dba o siebie i cóż? 🙁

dulcynea

10 lat temu

Z zainteresowaniem przeczytałam artykuł o leczeniu osteoporozy- skutecznym. Cieszę się ,że można ją leczyć.
Wiele lat temu rozmawiałam z lekarzem ,bo bardzo często w przychodniach odbywały się akcje badań densytometrii. I lekarz mówił ,że leczenie jest mało skuteczne. Cieszę się ,że teraz jest inaczej
^_^

Zostaw komentarz