metody prostowania prącia

W większości przypadków skrzywienie prącia jest czymś naturalnym i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wada ta może być nabyta lub wrodzona i zazwyczaj nie sprawia problemów w czasie współżycia. Co więcej, jest to jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych na świecie. Niestety, zdarza się, że skrzywienie penisa jest przyczyną problemów z erekcją, co uniemożliwia mężczyźnie uprawianie seksu. Jakie są metody prostowania prącia?

Penis to narząd o dość skomplikowanej budowie. Składa się z ciała gąbczastego oraz dwóch ciał jamistych, które w czasie wzwodu wypełniają się krwią. Ruchoma część prącia jest zwieńczona żołędzią, nad którą skóra tworzy fałd zwany napletkiem. W czasie wzwodu penis usztywnia się i powiększa, co umożliwia uprawianie seksu. Skrzywienie członka może jednak utrudnić współżycie z partnerką.

 Skrzywienie penisa – przyczyny wrodzone

Do wrodzonych wad penisa zaliczamy spodziectwo i wierzchniactwo. Polegają one na niewłaściwym położeniu na prąciu zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Penis jest skrzywiony w dół, gdy ujście cewki znajduje się na tylnej powierzchni prącia – wówczas mówimy o spodziectwie. Gdy umiejscowione jest ono na grzbietowej stronie członka, wykrzywia się on w górę, co nazywane jest wierzchniactwem. Niekiedy za skrzywienie prącia odpowiedzialne jest nierównomierne napełnianie się krwią ciał jamistych, co sprawia, że penis wygięty jest w bok. Wrodzoną wadę zazwyczaj wykrywa się dopiero podczas dojrzewania chłopca, gdy pojawia się pierwszy wzwód.

 Nabyte przyczyny skrzywienia penisa

Skrzywione prącie to typowy objaw choroby Peyroniego. Stan zapalny w obrębie penisa sprawia, że jego osłonka biaława włóknieje, a ciała jamiste twardnieją. Erekcja sprawia wtedy ból. Schorzenie to pojawia się u panów w wieku 40-55 lat. Do wykrzywienia penisa może również przyczynić się złamanie prącia, zbyt krótkie wędzidełko napletka lub stulejka. Ta ostatnia polega na znacznym zwężeniu napletka, które w efekcie utrudnia lub nawet uniemożliwia jego ściągnięcie poza żołądź. Do kłopotów z wykrzywiającym się prąciem mogą doprowadzić także urazy tego narządu oraz chirurgiczne leczenie chorób prostaty.

Leczenie skrzywienia prącia – wskazania

Choć skrzywienie prącia często nie wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzny, stanowi defekt kosmetyczny, który może być przez niego nie do zaakceptowania. Wady w budowie członka mogą być przyczyną kompleksów, które nieraz są poważną barierą psychiczną podczas współżycia. Ponadto wykrzywiony penis może boleć podczas erekcji. Czasem wada znacznie utrudnia lub uniemożliwia penetrację w czasie seksu lub jest przyczyną bólu u partnerki. W takich przypadkach urolodzy zalecają podjęcie odpowiedniego leczenia.

Stosowanie leków w leczeniu skrzywienia prącia

Metoda leczenia skrzywienia prącia zależy od jego pierwotnej przyczyny. Jeżeli u podłoża wady leży choroba Peyroniego, lekarze stosują farmakoterapię. Zmiany w penisie specjalista zazwyczaj stwierdza za pomocą USG i podczas badania stwardniałej masy przez skórę. Najczęściej przepisuje pacjentowi kolchicynę i para-aminobenzoesan potasu. Leki te przyczyniają się do spadku bolesności prącia podczas wzwodu i niekiedy zatrzymują rozwój schorzenia. Stosuje się także witaminę E, choć nie potwierdzono jej skuteczności. Mężczyznom ze skrzywionym prąciem pomóc mogą także sterydy w formie zastrzyków podawanych bezpośrednio do ciał jamistych. Aby uzyskać odpowiedni efekt, zapisane przez lekarza środki trzeba stosować przez kilka miesięcy.

Chirurgiczne leczenie skrzywienia prąciaskrzywienie penisa

Niekiedy skrzywienie prącia wymaga leczenia operacyjnego. Lekarze w celu wyprostowania penisa stosują najczęściej metodę Nesbita. Polega ona na zwężeniu obszaru członka tam, gdzie nie ma bliznowatych zmian, po uprzednim napełnieniu ciał jamistych płynem fizjologicznym. Penis prostuje się, choć ulega nieznacznemu skróceniu, co niektórych panów może zniechęcić. Nieco inna jest metoda Schroeder-Essed, podczas której fałduje się osłonkę białawą za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Niestety, mogą one uwierać i przeszkadzać pacjentowi. Chirurg może także naciąć zewnętrzną warstwę osłonki białawej i zszyć tylko jej część wierzchnią. Kolejny sposób to wycięcie zgrubiałych tkanek i naszycie fragmentu skóry lub materiału syntetycznego, który uzupełni ubytek. Specjalista dobiera odpowiednią i potencjalnie najbardziej skuteczną metodę podczas konsultacji z pacjentem.

Efekty operacji prostującej prącie

Operacja trwa zazwyczaj 1-2 godziny, a mężczyzna pozostaje w szpitalu najwyżej dwie doby. Zazwyczaj po zabiegu występuje obrzęk penisa i problemy z czuciem, jednak mijają one z czasem. Za najskuteczniejszą uznaje się metodę Nesbita, która jest bardziej inwazyjna, ale rzadziej skutkuje nawrotami skrzywienia prącia. Po leczeniu operacyjnym rzadko zdarza się powikłanie polegające na zaburzeniach erekcji. Niestety, w przypadku choroby Peyroniego ryzyko ponownego pojawienia się wady po zabiegu jest znacznie większe. Co ważne, pacjent po operacji penisa powinien unikać aktywności seksualnej przez dwa miesiące. Choć wiąże się z pewnymi niedogodnościami, zabieg ma pozytywny efekt – przywraca mężczyznom radość z seksu, a także wpływa na ich pewność siebie w łóżku. Przełamanie wstydu i wizyta u urologa może zatem znacznie poprawić ich komfort życia.

 Karolina Solga