skręt przydatków

Choć skręt jajnika bywa trudny do rozpoznania, ponieważ towarzyszą mu mało charakterystyczne objawy, niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Co powoduje skręt przydatków i jak nie  przeoczyć towarzyszących mu objawów?

Choć przypadłość tę zwykło się określać jako skręt jajnika, w rzeczywistości bardzo rzadko mamy do czynienia ze skrętem samych jajników. Na ogół obserwuje się jednoczesny skręt jajników i jajowodów.  Przypadłość ta jest  niezwykle poważna i niesie daleko idące konsekwencje. Skręt przydatków w praktyce wiąże się z zahamowaniem dopływu krwi do jajników i jajowodów, co może skutkować ich martwicą. W przypadku stwierdzenia przez lekarza martwicy przydatków są one usuwane drogą chirurgiczną.  Skręt jajnika najczęściej dotyka kobiety w wieku reprodukcyjnym, choć nie jest to regułą, może dosięgnąć też kilkuletnie dziewczynki i panie w okresie okołomenopauzalnym.

Co powoduje skręt przydatków?

Do wystąpienia skrętu przydatków może przyczynić się szereg różnych czynników, w tym ciąża i torbiele na jajnikach. Przypadłość ta rzadko bywa związana z nowotworem złośliwym jajnika, ponieważ u chorych na raka obserwuje się przylepienie jajnika do okolicznych ścianek.  Kobiety w ciąży są narażone na wystąpienie skrętu przydatków, ponieważ we wczesnym etapie ciąży jest ona podtrzymywana przez progesteron – żeński hormon płciowy produkowany przez ciałko żółte, które przyczynia się do powiększenia jajnika. Ponadto u pań w stanie błogosławionym obserwuje się przekrwienie tkanek, co dodatkowo zwiększa ryzyko skrętu jajnika.

Ponadto wszelkie jednostki chorobowe, pozornie niezwiązane z układem płciowym, którym towarzyszy przekrwienie tkanek, mogą powodować skręt przydatków.  Szczególnie niebezpieczne są burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm nastolatków, zaparcia i rozdęcia esicy.  Kobiety, które przygotowują się do zabiegu in vitro i w tym celu uprzednio poddają się stymulacji hormonalnej, również są narażone na wystąpienie skrętu jajnika.

Skręt przydatków dotyka też dziewczynki, które nie wkroczyły jeszcze w okres dojrzewania, mówimy wówczas, że u małej pacjentki wystąpił spontaniczny skręt jajnika.  Co go powoduje? Przyczyny spontanicznego skrętu jajnika są bardzo zróżnicowane, począwszy od  nadmiernego wydłużenia jajowodu lub krezki jajowodu, poprzez dużą aktywność ruchową dziecka, na nieprawidłowościach w budowie anatomicznej skończywszy.  To właśnie ten ostatni czynnik jest szczególnie niebezpieczny. Dziewczynki, u których w dzieciństwie doszło do spontanicznego skrętu jajnika z powodów anatomicznych,  w dorosłym życiu bardzo często cierpią z powodu skrętu przydatków zlokalizowanego po przeciwnej stronie.

skręt jajnika

Jakie są objawy skrętu przydatków?

Skręt jajnika bywa diagnozowany stosunkowo rzadko, ponieważ towarzyszą mu niecharakterystyczne objawy, które mogą sygnalizować szereg innych chorób.  Jednym z symptomów skrętu przydatków jest silny, jednostronny ból podbrzusza. Dolegliwości nasilają się z godziny na godzinę, utrudniając kobiecie normalne funkcjonowanie. Skręt jajnika może też manifestować się ostrym, kłującym bólem, któremu towarzyszą skurcze podobne do tych, których doświadczamy podczas menstruacji.  W związku z tym, iż ból powstały wskutek skręcenia przydatków może promieniować na kręgosłup, bardzo często nie wiąże się go ze źródłem problemu. Ponadto wykazano, iż 70% kobiet borykających się ze skrętem jajnika odczuwa dolegliwości takie jak nudności, wymioty, które przypisujemy zatruciom pokarmowym i grypie żołądkowej. Skrętowi przydatków może towarzyszyć też wysoka gorączka, ta jednak pojawia się dopiero wówczas, gdy dojdzie już do martwicy jajnika i jajowodu. Martwe tkanki wymagają usunięcia w trakcie operacji.

W związku z tym, iż objawy skrętu jajnika są niecharakterystyczne, bardzo często bywa on mylony z innymi chorobami: zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem uchyłków jelita grubego, niedrożnością jelit, ciążą pozamaciczną, endometriozą i kamicą nerkową.