Kobiece dolegliwości Zdrowie

Skręt jajnika – czy powoduje bezpłodność?

skręt przydatków

Choć skręt jajnika bywa trudny do rozpoznania, ponieważ towarzyszą mu mało charakterystyczne objawy, niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Co powoduje skręt przydatków i jak nie  przeoczyć towarzyszących mu objawów?

Choć przypadłość tę zwykło się określać jako skręt jajnika, w rzeczywistości bardzo rzadko mamy do czynienia ze skrętem samych jajników. Na ogół obserwuje się jednoczesny skręt jajników i jajowodów.  Przypadłość ta jest  niezwykle poważna i niesie daleko idące konsekwencje. Skręt przydatków w praktyce wiąże się z zahamowaniem dopływu krwi do jajników i jajowodów, co może skutkować ich martwicą. W przypadku stwierdzenia przez lekarza martwicy przydatków są one usuwane drogą chirurgiczną.  Skręt jajnika najczęściej dotyka kobiety w wieku reprodukcyjnym, choć nie jest to regułą, może dosięgnąć też kilkuletnie dziewczynki i panie w okresie okołomenopauzalnym.

Co powoduje skręt przydatków?

Do wystąpienia skrętu przydatków może przyczynić się szereg różnych czynników, w tym ciąża i torbiele na jajnikach. Przypadłość ta rzadko bywa związana z nowotworem złośliwym jajnika, ponieważ u chorych na raka obserwuje się przylepienie jajnika do okolicznych ścianek.  Kobiety w ciąży są narażone na wystąpienie skrętu przydatków, ponieważ we wczesnym etapie ciąży jest ona podtrzymywana przez progesteron – żeński hormon płciowy produkowany przez ciałko żółte, które przyczynia się do powiększenia jajnika. Ponadto u pań w stanie błogosławionym obserwuje się przekrwienie tkanek, co dodatkowo zwiększa ryzyko skrętu jajnika.

Ponadto wszelkie jednostki chorobowe, pozornie niezwiązane z układem płciowym, którym towarzyszy przekrwienie tkanek, mogą powodować skręt przydatków.  Szczególnie niebezpieczne są burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm nastolatków, zaparcia i rozdęcia esicy.  Kobiety, które przygotowują się do zabiegu in vitro i w tym celu uprzednio poddają się stymulacji hormonalnej, również są narażone na wystąpienie skrętu jajnika.

Skręt przydatków dotyka też dziewczynki, które nie wkroczyły jeszcze w okres dojrzewania, mówimy wówczas, że u małej pacjentki wystąpił spontaniczny skręt jajnika.  Co go powoduje? Przyczyny spontanicznego skrętu jajnika są bardzo zróżnicowane, począwszy od  nadmiernego wydłużenia jajowodu lub krezki jajowodu, poprzez dużą aktywność ruchową dziecka, na nieprawidłowościach w budowie anatomicznej skończywszy.  To właśnie ten ostatni czynnik jest szczególnie niebezpieczny. Dziewczynki, u których w dzieciństwie doszło do spontanicznego skrętu jajnika z powodów anatomicznych,  w dorosłym życiu bardzo często cierpią z powodu skrętu przydatków zlokalizowanego po przeciwnej stronie.

skręt jajnika

Jakie są objawy skrętu przydatków?

Skręt jajnika bywa diagnozowany stosunkowo rzadko, ponieważ towarzyszą mu niecharakterystyczne objawy, które mogą sygnalizować szereg innych chorób.  Jednym z symptomów skrętu przydatków jest silny, jednostronny ból podbrzusza. Dolegliwości nasilają się z godziny na godzinę, utrudniając kobiecie normalne funkcjonowanie. Skręt jajnika może też manifestować się ostrym, kłującym bólem, któremu towarzyszą skurcze podobne do tych, których doświadczamy podczas menstruacji.  W związku z tym, iż ból powstały wskutek skręcenia przydatków może promieniować na kręgosłup, bardzo często nie wiąże się go ze źródłem problemu. Ponadto wykazano, iż 70% kobiet borykających się ze skrętem jajnika odczuwa dolegliwości takie jak nudności, wymioty, które przypisujemy zatruciom pokarmowym i grypie żołądkowej. Skrętowi przydatków może towarzyszyć też wysoka gorączka, ta jednak pojawia się dopiero wówczas, gdy dojdzie już do martwicy jajnika i jajowodu. Martwe tkanki wymagają usunięcia w trakcie operacji.

W związku z tym, iż objawy skrętu jajnika są niecharakterystyczne, bardzo często bywa on mylony z innymi chorobami: zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem uchyłków jelita grubego, niedrożnością jelit, ciążą pozamaciczną, endometriozą i kamicą nerkową.

Jak rozpoznać skręt jajnika?

Niestety, nie istnieją żadne testy laboratoryjne pozwalające na diagnostykę skrętu przydatków. Niemniej w celu wykluczenia innych przyczyn złego samopoczucia pacjentki przeprowadza się morfologię, badanie ogólne moczu oraz test ciążowy.  Skręt przydatków można wykryć wyłącznie podczas badania USG brzucha. Jest to niezwykle bezpieczna metoda diagnostyczna, ponieważ urządzenie nie emituje promieni rentgenowskich. Badanie USG brzucha można przeprowadzić bez obaw także u kobiet w ciąży. Podczas  badania ultrasonograficznego lekarz może sprawdzić, czy któryś z jajników nie uległ powiększeniu oraz ocenić przepływ krwi w jajniku.  W celu wykluczenia skrętu jajnika lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe – rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Badania te nie są jednak polecane w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu.

Skręt przydatków – rokowanie i leczenie

W wielu przypadkach jajnik można by ocalić, gdyby skręt przydatków został stosunkowo szybko zdiagnozowany. Niestety, przypadłość ta daje niecharakterystyczne objawy, co utrudnia diagnostykę. W rezultacie pacjentki, które trafiają do lekarza, bardzo często znajdują się w ciężkim stanie. Jeśli u kobiety pojawi się martwica jajnika, konieczne będzie operacyjne usunięcie tego organu.

objawy skrętu jajnika

W sytuacji, gdy na izbę przyjęć zgłasza się kobieta z silnym, jednostronnym bólem podbrzusza lekarz dyżurny ma obowiązek przyjąć ją na oddział i przeprowadzić laparoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu niewielkiej kamery do jamy brzusznej pacjentki. Obraz przekazywany przez to urządzenie daje lekarzowi jednoznaczną odpowiedź, czy doszło do skrętu przydatków.  Jeśli wystąpił skręt jajnika, ale nie doszło jeszcze do jego martwicy, lekarz może go „odkręcić”, wykonując drobne nacięcia powłok brzusznych.  Niestety, w przypadku martwicy jajnika w grę wchodzi tylko jego natychmiastowe usunięcie, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do ogólnoustrojowego zakażenia organizmu, określanego jako sepsa.

W przypadku kobiet, które w przeszłości doświadczyły spontanicznego skrętu jajnika, lekarz może zalecić działania profilaktyczne. Polegają one umocowaniu jajnika, co ogranicza jego ruchomość i tym samym chroni przed wystąpieniem kolejnego skrętu.  Zabieg ten znany jest jako oophorexia.

Czy skręt jajników powoduje bezpłodność?

Niestety, jeśli skręt przydatków zostanie późno rozpoznany, istnieje duże ryzyko powikłań. Jednym z najczęściej spotykanych, a zarazem najbardziej dotkliwych dla pacjentki, jest zmniejszenie rezerwy jajnikowej. Zmniejsza ono szanse na zajście w ciążę, jednocześnie predysponując pacjentkę do nawracających nietypowych bólów w obrębie podbrzusza. Choć jajniki są narządami parzystymi i w sytuacji, gdy jeden z nich przestaje pełnić swoją funkcję, jego rolę przejmuje drugi, kobiety, u których usunięto jeden z jajników z powodu martwicy, są zagrożone wystąpieniem skrętu w obrębie drugiego jajnika.

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

Mindi

6 lat temu

Bardzo ważne choroby są przedstawiane na tym forum. U nas zbyt długo chodzimy z niejasnymi bólami brzucha, czasami są to dolegliwości trawienne ale może okazać się, że poważny problem zdrowotny, tak jak skręt jajników. Nie jest dobrze, że tak dlugo diagnozuje się, bo w przypadku tej przypadłości mogą być bardzo poważne konsekwencje, bezpłodność a nawet śmierć.

filodendron

6 lat temu

Okropna choroba i do tego w każdym wieku może kobietę spotkać. Była u mnie w Liceum dziewczyna , która strasznie cierpiała z tego powodu,czasem wiła sie z bólu na lekcji- bo to nie był ból do opanowania.

sirena46

6 lat temu

I znów czegoś się dowiedziałam. Wiedziałam, że jest taka choroba, ale jak się objawia i, że dotyka także małe dziewczynki dowiedziałam się właśnie z tego artykułu.

drobina

6 lat temu

O skręcie przydatków słyszałam, ale w głowie mi się nie mieści, że ta dolegliwość spotyka kilkuletnie dziewczynki.

Zostaw komentarz