poty

Nocne poty to dolegliwość wielu kobiet w okresie menopauzy. Skąd się biorą nocne poty? Dziś postaramy się wyjaśnić przyczynę ich występowania u kobiet.

Menopauza i jej objawy

Menopauza to określenie, na myśl którego wiele kobiet reaguje ze strachem czy obawą. Organizm kobiety jest tak skonstruowany, że w danym momencie jego praca ulega zmianie. Produkcja hormonów znacznie się zmniejsza, co może objawiać się różnymi dolegliwościami. Menopauza to kolejny etap życia kobiety. Fakt, że czasem bywa uciążliwy, ale jest nieunikniony. Podczas przekwitania pojawiają się różne objawy takie jak rozdrażnienie, uderzenia gorąca czy nocne poty.

Skąd się biorą nocne poty?

Nocne poty to wspomniany wcześniej, jeden z objawów menopauzy. Nocne poty zwane także jako wary powstają wraz z uderzeniami fali gorąca. Zimne poty dotyczą głównie twarzy i górnych części ciała kobiety. Przyczyną ich powstawania są hormony. W okresie menopauzy, gospodarka hormonalna ulega zaburzeniu. Organizm zaczyna wytwarzać mniejsza ilość hormonów, dzięki którym organizm funkcjonuje poprawnie. Nocne poty mogą pojawić się nawet kilka lat przed okresem menopauzy.

Nocne poty a choroby

Pocenie się w nocy to nie tylko objaw menopauzy. Istnieją także inne przyczyny. Nocne poty mogą okazać się dolegliwościami, nakierowującymi nas na problemy zdrowotne. Jednym z nich jest nadczynność tarczycy. Przy drżeniu rak i utracie masy ciała warto wykonać badania w kierunku chorej tarczycy. Innym źródłem nocnych potów może okazać się nowotwór. W ten sposób objawia się chłoniak ziarniczy. Także niski poziom glukozy we krwi, czyli hipoglikemia objawia się poceniem się w nocy. Możliwości jest wiele, ale pewne jest to, że po zaobserwowaniu niepokojących dolegliwości najlepiej zgłosić się do lekarza specjalisty.nocne poty Dzięki szczegółowemu badaniu, określi przyczynę pojawiających się dolegliwości. Nie będziemy mieli żadnych wątpliwości co do tego, skąd się biorą nocne poty.

Kobiety w okresie menopauzy czy przed przekwitaniem powinny obserwować pojawiające się zmiany. Organizm zaczyna inaczej pracować, co wcale nie musi oznaczać poważnej choroby. Nocne poty to częsty objaw menopauzy, której absolutnie nie należy się obawiać.

Katarzyna Antos