Jak zapobiegać? Profilaktyka

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi?

siedzacy-tryb-zycia-zwieksza-ryzyko-rozwoju-raka-piersi

Od zawsze wiadomo, że ruch to zdrowie a siedzący tryb życia nie jest naszym sprzymierzeńcem. Taki tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych, także raka piersi.

Rak piersi może wystąpić u kobiety w każdym wieku. Wpływ na rozwój choroby mają nie tylko czynniki genetyczne ale również cywilizacyjne i przyjmowane leki. Liczba chorych niestety wciąż wzrasta.

Rozwój choroby

Rak piersi rozwija się z komórek, które budują gruczoł piersiowy. Niektóre bardzo groźne nowotwory piersi mogą być spowodowane tkanką tłuszczową lub włóknistą sutków. W komórkach dochodzi do mutacji, na skutek czego dochodzi do zmian chorobowych.

Siedzący tryb życia

Liczba zachorowań na raka piersi wiąże się ze zmianem stylu życia kobiet oraz ich przyzwyczajeń. Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej oraz przyrost masy ciała i otyłość powodują zwiększenie ryzyka pojawienia się choroby nowotworowej.

Aktywność fizyczna

Aktywny tryb życia wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Brak ćwiczeń w połączeniu z otyłością jest przyczyną około 33% zachorowań na raka piersi. Rezygnacja z jakiejkolwiek aktywności fizycznej może nas drogo kosztować. Odpowiednia dawka ruchu pomoże pozbyć się dodatkowych kilogramów. Będziemy czuć się o wiele lepiej i zapewnimy sobie ochronę przed chorobami. Zdrowy i aktywny tryb życia jest wrogiem raka piersi, warto więc wstać z kanapy i poświęcić trochę czasu na sport.

Siedzący tryb życia nie sprawi, że będziemy zdrowsze. Rak piersi to poważna choroba nowotworowa. Jej skutki mogą być tragiczne dla naszego życia i zdrowia. Zmiana stylu życia, na bardziej aktywny pozwoli uchronić nas przed szkodliwymi skutkami choroby. Właściwa profilaktyka i badania dodatkowo wzmocnią ochroną przed rozwojem raka piersi. Żyjąc aktywnie będziemy mogły cieszyć się dobry samopoczuciem i zdrowiem przez długi czas.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

pati25

6 lat temu

Od zawsze wiadomo,że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.Z powodu choroby prowadzę siedzący tryb życia.Lecz codziennie wykonuję ćwiczenia,jeżdżę na rowerku stacjonarnym.Mam nadzieję,że ta groźna choroba mnie nie dotknie

elle@elle

6 lat temu

ja jestem aktywna i bez sportu,wszedzie na nogach albo autobusem i zalatwiam kupe spraw ,na szczescie prowadze antysiedzacy tryb życia :)))

Tess

6 lat temu

Jakie to smutne, że tyle kobiet choruje na tę groźną chorobę. Jednak styl życia w tych czasach nie służy zdrowiu. Mam nadzieję, że mnie już to nie grozi a przy tym moja córka też nie jest obciążona genetycznie.

Mindi

6 lat temu

Jest wiele czynników, które wpływają na nasze zdrowie, ale tu się potwierdza, że głównie ruch a potem zdrowa dieta i profilaktyka. Od tej tegorocznej wiosny wzięłam się ostro za swoją aktywność, jeżdżę na rowerze i ćwiczę. Mam nadzieję, że uchroni mnie to przed poważnymi chorobami 😛

dulcynea

6 lat temu

Nie wiedziałam , że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko występowania nowotworów piersi. Czyli co, znowu najważniejsza aktywność fizyczna.
Ale o tym już wiemy:-)

drobina

6 lat temu

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na ochronę zdrowia, piękną figurę i utratę zbędnych kilogramów.
Aktywność to dobre samopoczucie i radość z życia:-):-X

Emilly27k

6 lat temu

Nie wiedziałam,że tryb siedzący jest tak szkodliwy na rozwój raka piersi. Jestem tym wiadomością lekko zdziwiona i zaskoczona.
Dlatego najlepiej jest badać codziennie swoje piersi. :)))

sirena46

6 lat temu

Tak więc ruch jest dobry na wszystko 🙂
Dobrze, ze są takie artykuły, które dobitnie udowadniają jak ważna jest aktywność fizyczna i jak możemy niewielkim kosztem zadbać o nasze zdrowie, a nawet życie.
Do tego jeszcze badania piersi, a będziemy zdrowe 🙂

Zostaw komentarz