Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Rozpoznaj odmę płucną

rozpoznaj-odme-plucna

Do prawidłowego funkcjonowania człowieka na ziemi niezbędny jest tlen. Jak każdemu wiadomo, tlen pobieramy głównie z powietrza. Gdyby go zabrakło, prawdopodobnie spotkałby nas los… dinozaurów. Jednak w przyrodzie wszystko ma swoje granice. Podobnie jak brak, tak i nadmiar powietrza może być dla nas zgubny – zwłaszcza gdy gromadzi się tam, gdzie nie powinien.

Większość z nas spotkało się już z pojęciem „odma”. Ci, którzy jednak nigdy nie słyszeli o nim, powinni wiedzieć, iż jest to schorzenie polegające na gromadzeniu się powietrza bądź innych substancji gazowych w tkankach naszego ciała. W efekcie prowadzi to do czasowych bądź trwałych (często zagrażających życiu) dysfunkcji narządów niezbędnych nam do prawidłowego funkcjonowania.

Odma najczęściej dotyka okolic związanych z wymianą gazową, czyli klatki piersiowej. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie może występować. Inne to np. czaszka, okolice szyi, a nawet kończyny.

Rodzajów odmy płucnej jest kilka, jednak niezależnie od mechanizmu jej powstania (urazowy, samoistny) efekt końcowy jest podobny. Dochodzi do gromadzenia się powietrza w przestrzeni pomiędzy płucami a klatką piersiową, co prowadzi do uciskania i tzw. „zapadania się” płuca. Ciśnienie w płucach jest niższe niż ciśnienie na zewnątrz. Obecność powietrza w opłucnej powoduje wzrost ciśnienia i wywołuje ucisk na płuco. W ciężkich przypadkach po zapadnięcie się jednego płuca, zbyt wysokie ciśnienie w klatce piersiowej potrafi uciskać na zdrowe płuco a nawet i serce.

Najbardziej charakterystycznymi objawami jest silny, kłujący ból w klatce piersiowej, duszności, kaszel, krwioplucie, omdlenia, osłabienie oraz sinica powłok ciała. Ścisłe określenie przyczyny powstania odmy nieurazowej oraz jej rozmiaru wymaga stosowania diagnostyki obrazowej (zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i prawidłowo zebranego wywiadu przedmiotowego.

Powstaniu odmy sprzyja przykład uraz klatki piersiowej z przebiciem jej powłoki ciałem obcym bądź złamanie żeber, które mogą przekłuć ściany klatki piersiowej, nie naruszając miąższu płuca. W przypadku odmy powstającej bez naruszenia klatki piersiowej, uszkodzone zostaje bezpośrednio płuco, czego przyczynami mogą być: silny kaszel, zmiany chorobowe miąższu, a także uszkodzenie ciałem obcym lub żebrem czy pęknięcie tkanek płucnych.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów odmy należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Odma jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu, a leczenie powinno zostać rozpoczęte natychmiast. W przeciwieństwie do przeziębienia nie można tego „przechodzić”.

Na koniec chcemy podkreślić również fakt istnienia ścisłej zależności pomiędzy paleniem tytoniu a występowaniem odmy samoistnej. Można to więc potraktować jako kolejny powód, aby rozpocząć walkę z nałogiem.

Maurice

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

Słyszałam o odmie płucnej.Jednak nie wiedziałam dokkładnie na czym polega.Dzięki artykułowi teraz wiem.Objawy odmy są okropne

tereska56

11 lat temu

Okropne, nie wiedziałam zbyt wiele o tej chorobie. Dobrze, ze piszecie tez o paleniu. Ja na szczęscie nie palę, ale mój mąz tak.

wiktoria73

11 lat temu

Ale objawy mogą nam sugerować też inną chorobę i z tym jest zawsze najgorzej, no oczywiście najlepiej nie zgadywać tylko zgłosić się do lekarza.

Emilly27k

11 lat temu

Tak masz rację Irysek są urazami mechanicznymi, ale czy na nie tak naprawdę zwracamy uwagę Irysku.Możliwe i wszystko wskazuje na to,że nie.:) W bardzo dużych ilościach palimy tytoń moim zdaniem na pokaz. Czy podejmie się walkę z nałogiem zależy od nałogowca , który wchłania ten nieprzyjemny tytoń.

irysek7

11 lat temu

Po takich objawach raczej niełatwo byłoby przegapić, że coś złego dzieje się z naszymi płucami. Fakt, że urazy mechaniczne mogą wywołać takie symptomy to rozumiem, ale palenie tytoniu?
To już musi być jakieś bardzo zaawansowane stadium choroby u człowieka, który namiętnie palił przez długie lata…

Zostaw komentarz