ABC menopauzy Andropauza Menopauza

Różnica między menopauzą a andropauzą

menopauzą a andropauzą

Menopauza i andropauza mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie można ich utożsamiać. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy andropauzą i menopauzą?

Tematy tabu

Jeszcze do niedawna menopauza była tematem tabu, na szczęście coraz powszechniej i swobodniej można o niej rozmawiać. To samo dziś dotyka andropauzy. Zespół dolegliwości towarzyszący mężczyznom po pięćdziesiątym roku życia, wydaje się być kolejnym tematem tabu, o którym panowie niechętnie słuchają i zdecydowanie nie chcą o nim rozmawiać. Być może mężczyźni zbytnio ulegają stereotypom i andropauza mocno kojarzy im się z kobiecą menopauzą. Są to jednak dwa zupełnie inne typy dolegliwości. Łatwo to podkreślić, wymieniając zachodzące między nimi różnice.

Różnice między menopauzą a andropauzą

Przede wszystkim andropauza nie występuje u wszystkich mężczyzn, natomiast menopauza dotyczy każdej kobiety po pięćdziesiątym roku życia. Andropauza dotyczy zaledwie około 10% pięćdziesięciolatków. Wskaźnik ten jednak rośnie w miarę starzenia się i w wieku osiemdziesięciu lat jest nią zagrożonych już 50% mężczyzn. Kolejną różnicą jest fakt, że menopauza dotyka wszystkie kobiety bez względu na tryb życia i stan zdrowia, z kolei andropauza „dopada” w przeważającej większości tych mężczyzn, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia: piją, palą, źle się odżywiają, mają mało ruchu. Zespół męskich dolegliwości nie posiada jednego momentu kulminacyjnego, tak jak w przypadku klimakterium – zaprzestanie miesiączkowania. Dodatkowo andropauza jest związana nie tylko z zaburzeniem wydzielania męskich hormonów, ale także z osłabieniem pracy ważnych narządów, takich jak serce, nerki, wątroba oraz układ nerwowy.

Najpowszechniejszym objawem andropauzy jest impotencja, ale nie można jej porównywać do zaniku zdolności rozrodczych przez kobietę. Przede wszystkim impotencja, choć prowadzi do niezdolności posiadania potomstwa, jest zjawiskiem odwracalnym. Zanik owulacji jest nieodwracalny, ale kobieta może bez przeszkód dalej utrzymywać kontakty seksualne z partnerem.

M. Witczak

Menopauza i andropauza mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie można ich utożsamiać. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy andropauzą i menopauzą?

Czy andropauza i menopauza mają cechy wspólne?

Tak, oba te zespoły dolegliwości mają ze sobą coś wspólnego. Andropauza i menopauza naturalnie zachodzą po pięćdziesiątym roku życia i diagnozuje się je na podstawie charakterystycznych cech, zebranych w wywiadzie oraz badania poziomu hormonów. Co ciekawe, symptomy andropauzy mogą być w pewnej części podobne do objawów menopauzy: mężczyzna może odczuwać uderzenia gorąca, mieć zaburzenia snu, napady złego nastroju i brak zadowolenia z życia, obniżony popęd płciowy, odczuwać ciągłe zmęczenie i brak energii oraz obserwować znaczny przyrost tkanki tłuszczowej. Przy leczeniu andropauzy wprowadza się kurację męskimi hormonami. Zalecane jest też wprowadzenie zdrowego trybu życia.

Mimo podobieństw dobrze widać, że menopauza i andropauza znacznie się od siebie różnią. Choć mogą powstać w tym samym czasie, mają inne podłoże i nieco odmienny przebieg.

M. Witczak

Komentarze (3)

pati25

10 lat temu

Ciekawy artykuł.Podsumowaniem jest ostatnie zdanie „Mimo podobieństw dobrze widać, że menopauza i andropauza znacznie się od siebie różnią. Choć mogą powstać w tym samym czasie, mają inne podłoże i nieco odmienny przebieg”.Mówi ono wszystko

Zostaw komentarz