Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Ropne zapalenie mieszków włosowych – objawy i leczenie

ropne-zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywołaną przez czynnik zakażający i obejmującą meszki włosowe. Ten czynnik zakażający dostaje się do mieszka przez skórę i przez ujścia gruczołów łojowych.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Najczęściej występującymi objawami zapalenia mieszków włosowych są zaczerwienienie okolic mieszków oraz świąd, który jest wynikiem stanu zapalnego. Często na samym czubku mieszka włosowego tworzy się ropiejący guzek.

Rodzaje zapalenia mieszków włosowych

Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia mieszków włosowych, a podstawą tej klasyfikacji jest rodzaj czynnika wywołującego zapalenie:

  • zapalenie bakteryjne – zapalenie wywołane najczęściej przez gronkowca złocistego lub przez paciorkowce ropne,
  • zapalenie wirusowe – zapalenie wywoływane najczęściej przez wirus opryszczki,
  • zapalenie grzybicze – zapalenie związane z obecnością stwardniałego obszaru na czubku mieszka włosowego,
  • zapalenie pasożytnicze – zapalenie wywoływane najczęściej przez nużeniec,
  • zapalenie o nieznanej przyczynie.

Sabina Sosnowska

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest konsekwencją zakażenia bakteryjnego.

Postacie ropnego zapalenia mieszków włosowych

Ropne zapalenie mieszków włosowych może przyjąć kilka postaci, jednak najbardziej charakterystyczne to czyraki oraz figówka.

Czyrak w swojej początkowej fazie wykazuje charakter nacieku okołowłoskowego, a później na czubku mieszka tworzy się krosta oraz czop martwiczy, który odpada.

Z kolei figówka to stan zapalny o charakterze przewlekłym. Zmiany tej postaci pojawiają się zazwyczaj u mężczyzn, przede wszystkim w obrębie zarostu. Na początku wyglądają jak krosty, ale później przemieniają się w ropne grudki.

Z kolei u kobiet takie wykwity pojawiają się w okolicy bikini, czyli na udach, pachwinach i na wzgórku łonowym. Przyczyną pojawienia się tych grudek jest golenie szorstkich włosów, pocenie się oraz noszenie obcisłej bielizny.

Sabina Sosnowska

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Zapobieganie i ograniczanie choroby

W przypadku tej choroby bardzo ważne jest dbanie o higienę osobistą. Mycie ciała i włosów jest najprostszym i najtańszym sposobem zapobiegania. Nie wolno dopuszczać do przepocenia, a wilgotną odzież trzeba szybko zmienić.

Jeśli już pojawią się zmiany ropne, to nie wolno ich wyciskać, a udać się z nimi do lekarza. Do mycia można też zastosować mydło dezynfekujące. W leczeniu stosuje się maści z mupirocyną, leki doustne, a także wilgotne kompresy i maści.

Wszystko zależy od tego, w którym momencie pacjent pojawi się u lekarza. Jeśli szybko, to kuracja będzie krótkotrwała. Jeśli jednak będzie zwlekać, a okaże się, że zapalenie jest przewlekłe, to leczeni może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat.

Jeśli na twarzy, głowie czy na ciele pojawiają się jakieś zmiany, ropne guzki czy guzki otaczające włoski, to wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szybkie rozpoznanie i prawidłowe leczenie zapobiegnie rozwojowi choroby oraz trwałym zmianom na skórze.

Sabina Sosnowska

Komentarze (9)

dulcynea

7 lat temu

Ja również miewam takie problemy ,od jakiegoś czasu.
Leczenie dermatologiczne ,jest skuteczne ,ale na krótko i po jakimś czasie dolegliwość nawraca. Już teraz sama się „leczę”. Dermatolog planowała posiew z ropnia ,ale tylko na planach się skończyło. i długotrwałych efektów brak:\

mejgosia

7 lat temu

Osobiście tego nie mam, ale mój mąż z tym się zmaga, przynajmniej raz na rok! Pierwszy raz bardzo się wystraszyliśmy, bo powstało takie zgrubienie jak guz, miał to w …pachwinie! Bolało strasznie i nawet chodzenie sprawiało ból! Lekarz stwierdził zapalenie mieszków włosowych i nic więcej! Realia naszej służby zdrowia! Nawet nie próbował określić jakiego pochodzenia jest to zapalenie! I tak to trwa do dziś, wybuduje się, potem pęka, przeważnie po kąpieli, wydzielina wyciekająca jest strasznie śmierdząca(bandit)! Przeciętnie raz w roku , na przedwiośniu to mu doskwiera! Lekarz na to nic ,ani badań, ani leków! Ręce opadają!:(

sirena46

7 lat temu

Nie wiedziałam, że jest aż tyle chorób mieszków włosowych. Bardzo pomocny artykuł. Nie mam takich problemów, ale nigdy nic nie wiadomo 🙂

Emilly27k

7 lat temu

Nie miałam nigdy tego problemu. swoje pierwsze farbowane włosy miałam w wieku 16 lat i są do tej pory niezniszczalne i przede wszystkim naturalne nawet wówczas, gdy je farbuje.:)))

drobina

7 lat temu

Miałam ten problem w dzieciństwie. Mama zaprowadzła mnie do lekarza, który zastosowal szybką i skuteczną kurację. Od tamtej pory nie miałam juz kłopotów z włosami.

Mindi

7 lat temu

Mam taki problem z włosami, na głowie robią mi się małe krostki, które są bolesne. Przypadłość ta pojawiła się nagle, bo długim leczeniu antybiotykowym. Leczę u dermatologa ale na razie efekt jest krótkotrwały.

Zostaw komentarz