ropne-zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywołaną przez czynnik zakażający i obejmującą meszki włosowe. Ten czynnik zakażający dostaje się do mieszka przez skórę i przez ujścia gruczołów łojowych.

REKLAMA

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Najczęściej występującymi objawami zapalenia mieszków włosowych są zaczerwienienie okolic mieszków oraz świąd, który jest wynikiem stanu zapalnego. Często na samym czubku mieszka włosowego tworzy się ropiejący guzek.

Rodzaje zapalenia mieszków włosowych

Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia mieszków włosowych, a podstawą tej klasyfikacji jest rodzaj czynnika wywołującego zapalenie:

  • zapalenie bakteryjne – zapalenie wywołane najczęściej przez gronkowca złocistego lub przez paciorkowce ropne,
  • zapalenie wirusowe – zapalenie wywoływane najczęściej przez wirus opryszczki,
  • zapalenie grzybicze – zapalenie związane z obecnością stwardniałego obszaru na czubku mieszka włosowego,
  • zapalenie pasożytnicze – zapalenie wywoływane najczęściej przez nużeniec,
  • zapalenie o nieznanej przyczynie.

Sabina Sosnowska

9 KOMENTARZE

  1. Osobiście tego nie mam, ale mój mąż z tym się zmaga, przynajmniej raz na rok! Pierwszy raz bardzo się wystraszyliśmy, bo powstało takie zgrubienie jak guz, miał to w …pachwinie! Bolało strasznie i nawet chodzenie sprawiało ból! Lekarz stwierdził zapalenie mieszków włosowych i nic więcej! Realia naszej służby zdrowia! Nawet nie próbował określić jakiego pochodzenia jest to zapalenie! I tak to trwa do dziś, wybuduje się, potem pęka, przeważnie po kąpieli, wydzielina wyciekająca jest strasznie śmierdząca(bandit)! Przeciętnie raz w roku , na przedwiośniu to mu doskwiera! Lekarz na to nic ,ani badań, ani leków! Ręce opadają!:(

  2. Ja również miewam takie problemy ,od jakiegoś czasu.
    Leczenie dermatologiczne ,jest skuteczne ,ale na krótko i po jakimś czasie dolegliwość nawraca. Już teraz sama się „leczę”. Dermatolog planowała posiew z ropnia ,ale tylko na planach się skończyło. i długotrwałych efektów brak:\

ZOSTAW ODPOWIEDŹ