rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór, którego najbardziej obawiają się kobiety. Jakie są jego rokowania i dostępne metody leczenia?

Rak szyjki macicy

Nawet kilka kobiet dziennie umiera z powodu raka szyjki macicy. Nowotwór złośliwy może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników. Częsta zmiana partnerów seksualnych może przyczynić się do powstania nowotworu. Rak szyjki macicy rozwija się powoli, a objawy w pierwszym etapie choroby często są praktycznie niezauważalne. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie raka, które daje szansę na całkowite wyleczenie. Stan chorobowy to dysplazja szyjki macicy, która może mieć różny stopień. Nowotwór rozpoznaje się przy badaniu cytologicznym, dlatego kobiety nie powinny zapominać o regularnych badaniach ginekologicznych.

Rokowania

Nowotwór wykryty we wczesnym stadium – przedinwazyjnym, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. W przypadku raka szyjki macicy, czas jest bardzo ważny, ponieważ choroba może rozwijać się nawet dziesięć lat. W pierwszej fazie rak nie daje żadnych objawów, więc ważna jest cytologia. W drugim stadium, kobieta ma tylko 50 % szans na wyjście z choroby. Im bardziej rozwinięty nowotwór, tym mniejsze szanse na wyleczenie i przeżycie. Umieralność z powodu tego nowotworu, wciąż jest wysoka.

Metody leczenia

Wybór metody leczenia zależy od stadium choroby. W fazie przedinwazyjnej, zalecana jest konizacja, szczególnie kobietom w wieku rozrodczym. Powstałe pierwsze zmiany, można usunąć za pomocą specjalnej pętli elektrycznej lub przy pomocy lasera. Wraz z nasileniem zmian, dochodzi do coraz większego nacieku tkanek szyjki macicy, co wiąże się z zastosowaniem bardziej inwazyjnych metod leczenia, które niestety nie zawsze okazuje się w pełni skuteczne.

Pierwszą opcją jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami i jajowodami. To poważny zabieg chirurgiczny, i niestety konieczny w wielu przypadkach zachorowań na raka szyjki macicy. Dla młodych kobiet to bardzo trudne przeżycie.

Innym sposobem walki z nowotworem jest radioterapia. We wczesnym stadium choroby, może być nawet tak skuteczna jak operacja. Niestety niesie ze sobą skutki uboczne, takie jak utrata funkcji jajników. Zwykle radioterapię wykorzystuje się, gdy zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

nowotwórChemioterapia to także metoda leczenia raka szyjki macicy. Podawane leki mają za zadanie zniszczyć komórki rakowe, ale niszczą także te, całkiem zdrowe. W efekcie pojawiają się różne skutki uboczne i osłabienie całego organizmu. Chemioterapia jest stosowana u wszystkich kobiet, z zaawansowanym rakiem szyjki macicy.

Katarzyna Antos