rak-pecherza-moczowego

Rak pęcherza w Polsce jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Dlaczego więc tak mało o nim wiadomo? Czy można mu jakoś zapobiec?

Statystyki mówią, że…

Rak pęcherza znacznie częściej niż w innych przypadkach pojawia się u palaczy tytoniu, pracowników przemysłu chemicznego, narażonych na aminy aromatyczne, farby, garbniki, lakiery. Bardziej podatni na zachorowanie są więc panowie aniżeli panie.

REKLAMA

Pierwsze objawy raka pęcherza

Nowotwór pęcherza moczowego może rozwijać się początkowo powierzchownie, lecz zazwyczaj po upływie czasu wrasta głęboko w ścianę pęcherza moczowego. Najczęstszym objawem raka jest krew w moczu, mogą też pojawić się objawy zapalenia, powodując częste i bolesne oddawanie moczu.

Wykrycie nowotworu pęcherza moczowego

Jeśli zobaczymy krew w moczu (nawet jeśli to jednorazowy przypadek), nie można tego lekceważyć. Należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci nam wykonanie badania ogólnego moczu i badania ultrasonograficznego jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego.

W przypadku podejrzenia guza w pęcherzu moczowym dostaniemy skierowanie do urologa, który powinien zalecić wykonanie zabiegu tzw. cystoskopii lub od razu zakwalifikować chorego do zabiegu przezcewkowego usunięcia guza.

A. Złotkowska

4 KOMENTARZE

  1. Mój Tata miał chorobę Parkinsona i do tego jakby mało było cierpień doszedł rak pęcherza moczowego ,miał 2 operacje ,ale nie robiono żadnych chemii i naswietlań ,bo był za słaby.Tymi operacjami przedłużyliśmy Tacie życie o 3 lata (te operacje to była moja inicjatywa),lekarze nie bardzo chcieli się za to brać,mówili ,że to nie ma sensu ,bo to jest tylko przedłużenie cierpień. W dużej mierze to była prawda, bo każde oddanie moczu było dla Taty potwornym bólem, ale cieszył się ,że żyje,że jeszcze jest.

  2. W lutym moja teściowa przeszła przezcewkowe usunięcie zmiany , która wykryto przypadkowo, podczas badania USG, była wykryta bardzo wcześnie , co rokuje bardzo dobrze, obecnie czeka na ostatni zastrzyk chemioterapii, ale juz wie ,że wszystko jest ok! Miała pięć wstrzyknięć, raz w miesiącu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ