pytania-ktorych-wstydzimy-sie-zadac-cz-3

Przykra dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, dotyka wielu kobiet, w każdym wieku. Z powodu wstydu większość z nich czuje się zagubiona, osamotniona w problemie i boi się szukać pomocy. Przełamujemy tabu, po raz kolejny odpowiadając na pytania dotyczące NTM.

Co to znaczy – inkontynencja?

Słowo „inkontynencja” pochodzi z łaciny i tłumaczymy je jako „nietrzymanie przy sobie”. Określa niekontrolowanie wydalanie moczu lub kału. Może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej cierpią na nią panie.

Inkontynencja sama w sobie nie jest chorobą, a raczej objawem choroby i może być spowodowana szeregiem czynników: menopauzą, chorobami układu wydalniczego, chorobami neurologicznymi, problemami psychologicznymi, zmianami hormonalnymi podczas ciąży, osłabieniem mięśni dna miednicy czy na skutek przyjmowania leków.

Czemu podczas wysiłku zdarza mi się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu podczas wysiłku jest najczęstszą formą NTM. Osłabione mięśnie dna miednicy nie wytrzymują napięcia podczas podnoszenia ciężarów (choćby siatek z zakupami, wiadra z wodą), wchodzenia po schodach. Z powodu ich niewydolności następuje wyciek moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka nas również przy mocnym kaszlu, kichnięciu czy śmiechu – choć nie zdajemy sobie na co dzień z tego sprawy, te proste odruchy również wymagają używania mięśni brzucha i dna miednicy. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdyż raczej nie jesteśmy w stanie tych czynności kontrolować.

Czy mogę współżyć, cierpiąc na NTM?

Wiele pań rezygnuje ze współżycia, bojąc się, że wysiłek spowodowany współżyciem może doprowadzić do niekontrolowanego wycieku moczu. Ponadto NTM sprawia, że czują się mniej atrakcyjne, może rozwinąć się u nich depresja.

Seni Lady