prokrastynacja-czy-lenistwo

Każdy z nas może wymienić naprędce 5 rzeczy, których nie lubi robić. Jednak większość ludzi wykonuje swoje obowiązki, choć nie wszystkie zapewniają im satysfakcję. Problem pojawia się, gdy pewne rzeczy notorycznie odkładamy na później.

Mianem prokrastynacji określamy patologiczną tendencję do przekładania pewnych rzeczy. Nie ma nic złego w tym, że zakup nowej sukienki odwlekamy w czasie. Problem pojawia się wówczas, gdy nie potrafimy wygospodarować wolnej chwili na wizytę o stomatologa czy załatwienie spraw w Urzędzie Miasta.

Lenistwo czy prokrastynacja?

Niektórzy rodzice skarżą się na latorośle, które niechętnie przyswajają nowe wiadomości. Do niedawna opisany problem utożsamiono z lenistwem. Obecnie psycholodzy radzą, aby wstrzymać się z oceną. Prokrastynacja jest zaburzeniem, które należy leczyć. Osoby dotkniętą tą przypadłością nie potrafią znaleźć w sobie motywacji do pracy, zwłaszcza gdy na efekty trzeba trochę poczekać. Dzieci, u których stwierdzono to zaburzenie, prędzej skoszą trawę u sąsiadów za drobną opłatą, niż sięgną po podręcznik do matematyki.

Obowiązki – składowa życia

Życie nie składa się wyłącznie z przyjemności. Jeśli nie chcemy umrzeć z głodu, musimy znaleźć źródło dochodu. Praca nie zawsze stanowi źródło przyjemności. Nie każda firma otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Jeśli wykonywane obowiązki nam nie odpowiadają, przyjrzyjmy się ofertom na rynku pracy. Nie rezygnujmy z posady z dnia na dzień, ale zmieńmy w swoim życiu te elementy, które nas nie satysfakcjonują. Choć nikt nie lubi malkontentów, każdy z nas może wskazać osoby, które nieustannie narzekają na swój los, ale nie robią nic, by go zmienić. Wśród nich znajdują się prokrastynatorzy.

Strach przed porażką

Ludzie, którzy wykazują patologiczną tendencję do przekładania pewnych rzeczy, często mogą pochwalić się nie lada talentem. Wśród prokrastynatorów nie brakuje osób wybitnie uzdolnionych. Niestety, niektórzy z nich nie radzą sobie z wyzwaniami. Gdy problem, który pojawia się na ich drodze, wymaga większego wysiłku, pojawia się strach. Prokrastynatorów często paraliżuje lęk przed porażką. Choć doskonale przyswoili sobie wiedzą związaną z działaniami na ułamkach, obawiają się, że całkowanie przerośnie ich możliwości. Strach jest tak silny, iż tracą motywację do działania.

Irmina