Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Poczucie kontroli nad życiem

08.07.2012

Komentarzy: 5

Poczucie kontroli nad życiem
Nie lubimy niepewności – do tego stopnia, że wolimy wybrać gorszą, ale pewną opcję, niż lepszą, ale niepewną. O wiele lepiej nam się żyje w sprawdzonych, znajomych warunkach. Co to znaczy mieć poczucie kontroli?

Według psychologów ludzie potrzebują czuć kontrolę nad własnym życiem, alby móc dobrze funkcjonować. Jeśli im tego brakuje, pojawiają się bardzo istotne problemy – psychiczne i zdrowotne.

Kontrola w naszym życiu

Kontrola przede wszystkim daje nam poczucie bezpieczeństwa. Ludzie różnią się między sobą poziomem potrzeby kontroli – są tacy, którzy potrafią „iść na żywioł”, inni z kolei spędzą długie godziny planując i ubezpieczając się na każdą możliwą okazję.

Różnice są spowodowane nie tylko osobowością, ale również tym, jak wyglądało nasze dzieciństwo.

Ludzie przekonani o własnej wartości, nie mają bardzo silnej potrzeby kontrolowania wszystkiego i wszystkich. Im bardziej ktoś stara się kontrolować swoje życie i życie innych – tym gorzej o sobie myśli. Czuje się dobrze jedynie wtedy, kiedy zmusza innych do posłuszeństwa, albo jeśli wszystko zrobi idealnie.

Osoby z dużą potrzebą kontroli są zazwyczaj pedantyczne, wpadają w złość, kiedy coś idzie nie po ich myśli, nie potrafią myśleć elastycznie. Co ciekawe – im bardziej chaotyczne było ich dzieciństwo, tym bardziej dążą do kontrolowania wszystkiego w swoim otoczeniu. Równie często powodem silnej potrzeby kontroli jest surowe, formalne wychowanie, z wyraźnymi nagrodami za zachowanie się zgodnie z regułami.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przeczytaj też:
 • memorka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł psychologiczny -zastanawiam się, jak to jest ze mną i z tą kontrolą., ale wiem jedno - irytują mnie osoby, które robią wszystko na pokaz, a kiedy nikt nie widzi -palcem nie kiwną
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To bardzo trudny problem, myślę,że większość ludzi nie posiada tego balansu . Nawet najsilniejszy człowiek pod wpływem choroby lub tragedii traci kontrolę nad swoim życiem, niektórzy na krótko ,inni na dłużej ,jeszcze inni na zawsze.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł.Są osoby,które starają się mieć wszystko pod kontrolą,całe swoje życie.Tylko czasami to im nie wychodzi.Usuwa im się grunt pod nogami i wpadają w panikę
 • babka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wyznaję zasadę równowagi a więc równowaga we wszystkim w kontrolowaniu również. Żadne "przegięcie" ani w jedną ani w druga stronę nie jest dobre.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Inną sprawą jest kontrola....kogoś.Zdarza się to kobietom i męzczyznom.Kontrolują swojego partnera/partnerkę,sprawdzają smsy .To już przegięcie
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab