perfekcjonizm-zrodlem-udreki

Kobiety są w stosunku do siebie niezwykle krytyczne. Każda z nas marzy o perfekcyjnym życiu. Niestety, niewielu paniom udaje się zrealizować to pragnienie. Jak uporać się z kompleksami?

Polki są niezwykle ambitne. Chciałybyśmy realizować się na kilku płaszczyznach. Wcielamy się w role idealnych matek, żon, córek i przyjaciółek. Żyjemy w ciągłym biegu. Potrzeba bycia najlepszą sprawia, iż w nasze życie wkrada się permanentny stres.

Idealne życie?

Niektóre kobiety odnoszą sukces. Stopniowo wspinają się po drabinie zawodowej kariery, zostają dyrektorkami działów. Ich życie prywatne również sprawia wrażenie idealnego. Dzieci systematycznie uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne. Czy idealne życie rzeczywiście jest szczęśliwe?

Umiejętność przeżywania szczęścia

W pogoni za sukcesem często zapominamy, że szczęście składa się z drobnych rzeczy. Popołudnie spędzone z przyjaciółką dostarcza więcej radości niż najnowsza torebka z logo Chanel. Żyjąc na wysokich obrotach, nie mamy czasu, żeby cieszyć się z naszych osiągnięć i zakupów.

Życie w permanentnym stresie

Nieustanna walka o utrzymanie wysokiej pozycji staje się przyczyną frustracji. Nie potrafimy cieszyć się chwilą, ponieważ obawiamy się tego, co nadejdzie. Musimy systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i pilnować, żeby nikt nas nie zdetronizował.

Niepowodzenie źródłem kompleksów

Im więcej od siebie wymagamy, tym większy ból poczujemy wówczas, gdy upadniemy. Perfekcjonizm sprawia, iż każdy niepowodzenie staje się źródłem złości i kompleksów. Osoby ambitne gorzej przyjmują krytykę. Często odczytują ją jako komunikat: „do niczego się nie nadajesz”. Te słowa powtarzają tak długo, aż zaczynają w nie wierzyć.

Irmina