hipnoza-czyli-wyprawa-w-glab-siebie

Samo słowo hipnoza wywodzi się z języka greckiego i oznacza sen. Nie jest to jednak adekwatne tłumaczenia, gdyż hipnoza to stan psychiczny pomiędzy snem a jawą.

Jak to działa?

Wyróżnia się wiele rodzajów hipnozy w zależności od wprowadzania w ten stan, przebiegu i sposobu kontaktu terapeuty z osobą hipnotyzowaną. Najpopularniejsza, znana nam z filmów, metoda polega na wprowadzaniu pacjenta w trans przez monotonne słowa lub ruchy wahadełka. Najprościej ujmując więc, jest to leczenie sugestią, poprzez działanie na aktywną w stanie hipnozy podświadomość. Osoba w transie jest wyciszona, słyszy tylko głos terapeuty, który instruuje ją czego szukać i gdzie podążać w trakcie wędrówki w głąb własnej psychiki. W ten sposób terapeuta może przekonać pacjenta na poziomie jego podświadomości, że wcale nie boi się tego, co dotychczas stanowiło źródło jego fobii, może też wzbudzić niechęć do palenia papierosów, picia alkoholu, jedzenia słodyczy czy innych nałogów.

W czym pomaga?

Stosując indywidualnie dobrane przez terapeutę techniki, poprzez hipnozę można skutecznie leczyć takie dolegliwości jak: depresja, notoryczne zmęczenie, lęki, samotność, nerwice (natręctwa, zaburzenia snu, migreny), uzależnienia (alkoholizm, narkomania, palenie), zaburzenia odżywiania, zaburzenia mowy (jąkanie), zaburzenia o podłożu psychosomatycznym, zaburzenia seksualne i wiele innych dolegliwości, których początek znajduje się w naszej głowie.

A. Złotkowska