wirtualne-znajomosci

Internetowe fora to miejsca w sieci, które gromadzą użytkowników, pragnących wymieniać się informacjami na temat przewodni danego forum. Obecnie każdy praktycznie interesujący nas temat ma w sieci swoje forum. I tak mamy: forum dla kobiet w okresie menopauzy, fotografów, florystek, miłośników kotów, motocyklistów, pasjonatów komputerowych itd.

Znajdź swoje miejsce na forum

Aby stać się użytkownikiem forum należy zarejestrować się – na stronie www.forum (tak w przypadku forów, jak i czatów mamy instrukcje krok po kroku jak należy to uczynić). Wybieramy wówczas dla siebie jakiś pseudonim, zwany w języku internetowym nick i od tej pory możemy już brać udział w dyskusji i korzystać ze wszystkich udogodnień forum (dodawania zdjęć, udziału w ankietach, otrzymywaniu mailowych informacji o tym co dzieje się na forum, powiadomieniach o okolicznościach i uroczystościach związanych z aktywnością na forum). Dyskusja na forum polega na pisaniu wiadomości (tzw. postów), dzięki czemu utrzymana zostaje konwencja dialogu, w której uczestniczą ci uczestnicy, którzy chcą w danym temacie zabrać głos.

Dyskusje na forum podzielone są na działy tematyczne, w których możemy zabierać głos, zgodnie z zainteresowaniami. Każdy temat, którego nie czytaliśmy (w którym dodano posty po naszej ostatniej wiadomości) zaznaczone są graficznie w szczególny sposób, dzięki czemu możemy szybko zorientować się, w których tematach dyskusja potoczyła się dalej od czasu naszego ostatniego logowania.

A może czat?

Czaty działają w pewien sposób analogicznie, z tą jedynie różnicą, że dyskusje odbywają się w czasie rzeczywistym. Podobnie jak fora, podzielone są one tematycznie i poruszają dowolne tematy. Czaty podzielone są na tzw. pokoje, w których zalogowani uczestnicy dzielą się informacjami na dany temat. W obrębie pokoju dyskutują wszyscy zalogowani uczestnicy. To taka pogawędka przez komputer. Możemy również zaprosić wybranego uczestnika do rozmowy prywatnej, czyli tylko we dwoje.

Co nam to daje?

Mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć tematykę czatów i forów internetowych. Teraz nieco o ich psychologicznych aspektach, które szerzej rozwija godna polecenia książka „Psychologia Internetu” P. Walles.

  • Po pierwsze czaty służą jako źródła informacji i wymiany myśli. Będąc początkującymi ogrodniczkami, babciami, posiadaczkami kota, czy zwiedzającymi Azję możemy dowiedzieć się potrzebnych szczegółów i porozmawiać z ludźmi bardziej od nas doświadczonymi.
  • Po drugie to doskonale miejsce służące zawieraniu nowych znajomości. Poznajemy bowiem wiele osób z kręgu własnego zainteresowania, podobnych wiekiem i sposobem myślenia. Szczególnie cenne znajomości zawsze można przenieść do „realu”, czyli rzeczywistości spoza komputera.
  • Po trzecie sieć daje nam niespotykaną nigdzie indziej ANONIMOWOŚĆ. Możemy „próbować”: zmieniać wizerunek, zadawać kłopotliwe pytania, przełamywać stereotypy, czyli słowem robić wszystko to, co w realnym świecie przychodzi nam dużo trudniej. Internet wiec może być swoistym polem treningowym.
  • Istnieje też wiele korzyści indywidualnych, jak odkrywanie nowych pasji, poszerzanie horyzontów czy konstruktywne spędzanie czasu. Warto więc przekonać się do tego typu rozrywki, a spróbowawszy raz, z pewnością przekonamy się do tego typu rozrywki i nie będziemy chciały z niej zrezygnować!

Joanna P.