bujany-fotel-robotka-reczna-i-internet

Bo przecież bycie kobietą to godzenie w sobie mnóstwa sprzeczności. Nie chcesz udawać, że wciąż jesteś spontaniczną młódką, bieganie po imprezach do rana nie sprawia Ci już żadnej radości, za to lubisz zasiąść w fotelu z dobrą lekturą i kubkiem aromatycznej herbaty. I dobrze.

Życiowe inspiracje

Dobrze, bowiem psychologiczny okres średniej dorosłości to właśnie okres “przejścia”. Dojrzałość, mówiąc najprościej to okres przejścia między młodością a starością. Jest to czas, w którym inspiracje czerpiemy z dwóch, bardzo różnych życiowych okresów.Te inspiracje są sprawą bardzo indywidualną, ponieważ każdy czerpie postawy i emocje w różnym stopniu z obu okresów. Jedno jest pewne, że nie jest dobrze, kiedy zdecydowanie skłaniamy się ku młodości lub starości.

Czasu nie zatrzymasz

Kiedy staramy się za wszelką cenę zatrzymać upływający czas, bez zgody i akceptacji – stajemy się nieszczęśliwe, rozgoryczone i gonimy za czasem, którego nie sposób doścignąć.W tej samej grupie osób znajdują się kobiety, które nie przyjmują do wiadomości swojego wieku, wstydzą się go i nie umieją korzystać z jego zalet. One z kolei odbierane są jako nieadekwatne, czasem śmieszne, bo ubrane jak nastolatki, zbyt ostro umalowane lub niestosownie się zachowujące.

Za “stara”?

Podobnie, jeśli zbyt dużo czerpiemy ze starości. Jeśli czujemy, że większość spontanicznych, szalonych aktywności już nie wypada nam podejmować. Kiedy zaczynamy się ubierać jak babcie: zbyt skromnie, w odcienie szarości czy żyć wyłącznie opieką nad wnukami. Wówczas jesteśmy odbierane jako bezbarwne, nudne i smutne. Takie podejście, określane jest w psychologii jako “przedwczesna starość”, czyli okres, w którym biologicznie nie jesteśmy jeszcze stare, ale psychologicznie skłaniamy się w tę stronę.

Cudowne lata

Należy jednak powiedzieć, że takie osoby, z jednej, bądź drugiej grupy występują wyłącznie w mniejszości. Większość dojrzałych kobiet umiejętnie czerpie z wymienionych życiowych faz. Koniecznym jest też podkreślenie, że w tym wieku, jak w żadnym innym kobieta może doświadczyć pełni. Z jednej strony dostępne są dla niej bowiem robótki ręczne, seriale w TV i powłóczyste swetry, z drugiej zaś równie dobrze możemy korzystać z Internetu, fitness, małej czarnej i szpilek.

Nie przypadkowo podjęliśmy temat bujanego fotela z jednej strony i Internetu z drugiej. Ta dwoistość bowiem wpisuje się w okres życia współczesnej, dojrzałej kobiety. To nie tylko nasze obserwacje, ale teorie potwierdzone przez znakomitych psychologów. Zbigniew Pietrasiński formułuje zadania rozwojowe wieku średniego właśnie jako pary przeciwieństw, które musimy rozważyć i zintegrować. Są to: męskość/kobiecość, twórczość/destrukcja, młodość/starość, przywiązanie/odosobnienie. Sprostanie temu zadaniu przeistacza nas w osobę bardziej twórczą, pełną i gotową do wyzwań stawianych przez kolejne zadania w indywidualnym rozwoju.

Anita S