aktywnosc-zawodowa-gwarancja-satysfakcji

Okres menopauzy to czas zmian dla kobiet. Zmiany wiążą się z psychiką jak i wyglądem fizycznym. Odstawmy jednak stereotypowe myślenie o kobietach do lamusa. Druga młodość daje nowe szanse na rozwój. Zmiany kulturowe, jakie zachodzą od lat, pozwalają na nowo spojrzeć na płeć piękną. To już nie te czasy, kiedy podkreślało się nieprzydatność zawodową kobiet dojrzałych.

Samorealizacja

Większość z nas czerpie satysfakcję z pracy i zadowolenie z wykonywanych obowiązków. Zgodnie z teorią Maslowa człowiek odczuwa potrzebę szacunku i uznania oraz dążenia do samorealizacji jako nadrzędną. Będzie to możliwe, gdy odtrąci się teorie, które wcześniej prowadziły do zaszufladkowania kobiet oraz dyskryminacji ich ze względu na płeć. Jeszcze nie tak dawno satysfakcja z pracy, czy własnej osoby była możliwa do osiągnięcia dla wybranych jednostek. Aktualnie wiele zależy od tego, jaką drogę samorealizacji wybierzemy.

Dobre i złe dni

Kiedy jesteśmy zadowolone z własnej pracy, owocuje to korzystnym nastawieniem do wykonywanych zadań. Na poziom przyjemności, jaki przynosi praca, wpływa włożony w nią wysiłek. Nastawienie do pracy może ulec spadkowi, a dzieje się tak, jeśli uznanie przez pracodawcę i wynagrodzenie nie jest miarodajne wobec naszego wykształcenia i wynagrodzenia. Praca staje się bardziej efektywna, kiedy możemy decydować o kierunku własnego rozwoju, pomóc mogą w tym szkolenia, podnoszą one kwalifikacje oraz zadowolenie z wykonywanych zadań. Kursy i szkolenia przełamują rutynę, ożywiają relacje między pracodawcą.

Relacje służbowo – rodzinne

Satysfakcja, którą czerpiemy z sukcesów zawodowych, przenosi się na relacje w rodzinie i na grunt towarzyski. Nie da się zupełnie żyć w oderwaniu od pracy i życia prywatnego, te dwie sfery są zależne od siebie. Ze sfery osobistej czerpie się zadowolenie, a ono podnosi motywację do pracy i sprzyja w osiąganiu sukcesów. Badania wykazują, iż zadowolenie wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Osoby znajdujące się w stałych związkach są bardziej zrealizowane życiowo, a także są zdrowsze i żyją dłużej od osób w stanie wolnym.

Szczęśliwy pracownik

Wnioski z wyników badań wskazują, że usatysfakcjonowany pracownik, to kobieta dojrzała, zamężna, zadowolona z życia rodzinnego. Z punktu widzenia pracodawcy jest to osoba rokująca pozytywną postawę wobec wykonywanych obowiązków. W takim razie czas menopauzy może być w życiu zawodowym kobiety okresem spełnienia i samorealizacji.

Kanka