Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Uniwersytet Trzeciego Wieku

22.07.2014

Komentarzy: 6

Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Nasza średnia długości życia z roku na rok wydłuża się. Dziś 50 czy 60 lat to żaden wiek, nikogo też już nie dziwi aktywny zawodowo 70-latek. Ba, w tym wieku coraz częściej ludzie się żenią, zakładają firmy, podróżują, zaczynają rozwijać pasje, na które wcześniej brakowało im czasu.

Najnowsze badania wykazują, że współcześnie pojmowana starość jest bardziej stanem umysłu niż uwarunkowaniem biologicznym. Moment przełomowy stanowi odejście na emeryturę. O ile jedni wówczas rozkwitają, ich oblicze staje się pogodniejsze, a oczy żywsze, gdy pozbywają się trosk związanych z wykonywaniem zawodu, o tyle inni dosłownie gasną w oczach – ich ciała wiotczeją, kurczą i marszczą, jak pozbawiony wilgoci liść. Źródłem nawilżenia, siłą napędową była dla nich wszak praca, a teraz, kiedy teoretycznie zostali „uhonorowani” spokojem po wielu ciężkich latach, mają wrażenie, że są niepotrzebni, że nie posiadają już celu… A to kompletna bzdura!

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) mają na celu zrzeszanie osoby zarówno z pierwszej grupy jak i drugiej. Tym, którzy chcą rozwijać swoje pasje, oferują porady profesjonalnych nauczycieli, sprzęt (np. profesjonalne mikroskopy, farby czy sztalugi), a przede wszystkim zapewniają towarzystwo ludzi o podobnym hobby. Nie potrafią zaś znaleźć pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu, wskazują drogę poprzez udział w ciekawych wykładach, prelekcjach, aktywizując nie tylko ich inteligencję, ale także wolę działania.

Kartka z historii

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we Francji, a utworzył go w 1973 r. profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Idea była i wciąż jest prosta – pomóc ludziom, którzy w wyniku różnych splotów wydarzeń (jak wojna, konieczność podjęcia zarobku w celu utrzymania siebie, utrzymanie swojej rodziny) musieli zrezygnować z edukacji czy rozwijania zainteresowań. Ponieważ odzew okazał się bardzo entuzjastyczny ze strony ludzi starszych, którzy bynajmniej nie chcieli ograniczyć swoich ambicji do pilnowania wnuków, wkrótce zaczęły powstawać inne uniwersytety we Francji, a także innych państwach an całym świecie.

W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał bardzo wcześnie w stosunku do pierwowzoru, bowiem już w 1975 r. w Warszawie. Założycielką była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków. Obecnie w Polsce jest już ponad 110 tego rodzaju placówek, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Liczba ta stale rośnie.

Co oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku

W Polsce istnieją trzy typy UTW: – działające w strukturach lub pod patronatem konkretnej uczelni wyższej – kierowane są wówczas przez pełnomocnika rektora danej uczelni, a wykłady prowadzą przeważnie pracownicy naukowi uczelni – powołane przez stowarzyszenia – prowadzą działalność popularnonaukową – inne, lokalne – są to grupy działające w mniejszych miejscowościach np. przy domach kultury, bibliotekach czy ośrodkach pomocy społecznej.

W zależności od struktury, kadry, a także możliwości finansowych danego uniwersytetu (tylko w Hiszpanii placówki UTW finansowane są z budżetu państwowego), ośrodki te oferują różne formy aktywizacji. W mniejszych placówkach zajęcia mają zazwyczaj charakter bardziej towarzyski, służący spotkaniom ludzi w podobnym wieku, rozmowom o literaturze, historii, sztuce czy bieżących wydarzeniach. Tam, gdzie Uniwersytety Trzeciego Wieku posiadają już skonkretyzowaną kadrę, prowadzone są zajęcia warsztatowe, wykłady oraz konwersatoria o charakterze popularnonaukowym i naukowym. Uczęszczająca na tego rodzaju zajęcia osoba nie tylko dostaje studencki indeks, ale także na końcu zdobywa dyplom ukończenia UTW w danej dziedzinie.

Kto może zostać słuchaczem?

Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku może zostać każda osoba dojrzała, która pragnie rozwijać swoje pasje, zgłębić interesujące ją dziedziny wiedzy, nawiązać nowe znajomości czy zwyczajnie zająć sobie w sposób kreatywny wolny czas. Zapisy na zajęcia organizowane są przed rozpoczęciem roku akademickiego lub semestru, czyli we wrześni, niekiedy także w styczniu. Zwykle istnieje także możliwość dołączenia już w trakcie wykładów czy warsztatów, o ile tylko znajdzie się wolne miejsce – warto więc zapytać.

Jeśli nie jesteśmy jeszcze w wieku lub nie mamy czasu, by rozważać udział w zajęciach UTW, rozejrzyjmy się. Powiedzmy o tej formie spędzenia czasu członkom rodziny czy samotnym, starszym osobom, które mieszkają niedaleko nas. Pamiętajmy, moc umysłu ludzkiego jest ogromna i tak, jak nie wolno zaniedbywać swojego ciała, tak powinniśmy stale i bez względu na wiek gimnastykować nasz intelekt.

A. Złotkowska

Przeczytaj też:
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uniwersytety Trzeciego Wieku to fantastyczna propozycja dla starszych ludzi.Swoją wiedzę i umiejętności można doskonalić w każdym wieku,a tym bardziej,gdy przychodzi czas na emeryturze.Nigdy nie jest za późno na gimnastykę intelektu.
 • gwolska avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uniwersytet Trzeciego Wieku to fantastyczna alternatywa dla osób starszych, którzy są ciekawi świata, wiedzy i przy tej okazji nawiązują ciekawe znajomości. W takim przypadku nie są zepchnięci na margines i czują wolę życia.Świetny pomysł.
 • picola avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tez uważam, że uniwersytety III wieku to super pomysł. Namawiam moja mamę, żeby zapisała się na taki uniwersytet, ale ona się waha, a wbrew pozorom tam wcale nie ma tak dużo wolnych miejsc jak się wydaje. Moja sąsiadka uczęszcza na takie zajęcia i ma motywacje, aby zadbać o siebie, wyjść z domu, spotkać się z ludźmi.
 • hallina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To po prostu super sprawa.Kiedy kiedyś czytałam o takich uniwersytetach we Francji nie sądziłam,że tak szybko przyjmie się to w naszym kraju.Bardzo dobrze,że ludzie na emeryturze nie siedzą tylko przed telewizorem,a mogą zacząc realizowac pasje na które nigdy w życiu nie miały czasu.Teraz kiedy tego czasu mają niejednokrotnie nadmiar mogą całkowicie oddac się swoim pasjom,realizowac swoje marzenia,a w grupie zawsze łatwiej i przyjemniej-Uniwersytety trzeciego wieku dają naprawdę dużo możliwości
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Podoba mi się pomysł z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Ludzie Starsi poczują się docenieni iw końcu potrzebni. Marzenia zawsze można zrealizować w każdym wieku
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uniwersytet Trzeciego Wieku jest cudowną sprawą.Osoby starsze mogą uczyć się czegoś nowego.Nowych rzeczy.Moja sąsiadka uczęszcza na taki Uniwersytet.Nauczyła się am pięknie haftować a teściowa mojej kuzynki ,która ma 80+ lat nauczyła się malować obrazy.Widać nauczyć się można w każdym wieku.Na naukę nigdy nie jest za późno
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Zobacz naszą recenzję:
Ładowanie...

Więcej recenzji

FacebookTab