wplyw-rozwodu-na-psychike-dziecka

Niezależnie od tego, ile mamy lat, rozwód rodziców stanowi niezwykle bolesne przeżycie. Budzi dotychczasowy ład i sprawia, że czujemy się zagubieni.

Niektórzy rodzice zapominają o dobru dzieci i wystawiają na szwank ich psychikę. Zmuszają je do opowiedzenia się po jednej ze stron. Dziecko, które ma dobry kontakt z obojgiem rodziców, nie chce mieszać się w sprawy dorosłych.

Symboliczny koniec dzieciństwa

Kiedy rozpada się małżeństwo rodziców, ich pociechy czują, że w ten symboliczny sposób skończyło się dzieciństwo. Rozstanie burzy znany, bezpieczny świat.

Wpływ rozwodu na psychikę dziecka

Dzieci, których rodzice wnieśli pozew o rozwód, zmagają się ze smutkiem, niepokojem. Nie potrafią przewidzieć, jak w przyszłości ułożą się ich relacje z rodzicami. Czasem pojawia się złość i gniew. Niezależnie od tego, jakie uczucia towarzyszą rozwodowi rodziców, nie powinniśmy odmawiać sobie prawa do ich przeżywania. Nie należy tłumić w sobie negatywnych emocji.

Wezwanie dziecka na świadka

W przypadku dorosłych dzieci często pojawia się dodatkowy problem. Rodzice, chcąc uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka, powołują pociechę na świadka. Nie warto angażować się w tego typu konflikty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której matka była regularnie bita i zdradzana.

Irmina