jak-mu-to-powiedziec

W jaki sposób rozmawiać z mężczyzną, żeby zostać zrozumianą? Takie pytanie w głowach części kobiet może uruchamiać stereotypowe myślenie. Warto przyjrzeć się treści własnych przemyśleń na temat zdolności mężczyzn do rozumienia kobiet.

Stereotyp męskości pociąga za sobą obraz mężczyzny nieustępliwego, aroganckiego, przedsiębiorczego, ukierunkowanego na cel, dbającego o własne przyjemności, bezwzględnego – czyli po prostu macho. Rzeczywiście, spoglądając na mężczyznę wyłącznie z tej perspektywy trudno dostrzec pole do wzajemnej wymiany zdań. Przecież ktoś, kto chce osiągnąć wyłącznie własny cel, posługuje się złośliwymi argumentami, by zaspokoić poczucie przyjemności osiągniętej przy zastosowaniu bezwzględnych strategii – naprawdę, nie jest partnerem do żadnej rozmowy.

Jak mu to powiedzieć? Z mężczyzną nie da się rozmawiać 

Ten mocno utrwalony stereotyp może bardzo poważnie zniekształcać obraz mężczyzny w umyśle kobiety. Szczególnie, gdy ma ona za sobą raniący związek z partnerem lub krzywdzącą relację z własnym ojcem, ma tendencje do negatywnego uogólniania wniosków. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko niedostrzegania w partnerze jego prawdziwych cech. Z automatu przypisujemy mu cechy stereotypowe, pod które podciągamy później wszystkie niewygodne dla nas zachowania partnera. Stereotypowe postrzeganie jest odporne na racjonalną argumentację, dlatego odbiera naszemu partnerowi możliwość racjonalnej obrony. Pamiętajmy, że mężczyzn o skrajnym nasileniu cech związanych ze stereotypem jest stosunkowo niewielu.

Co może generować dyskomfort w rozmowie z mężczyzną?

Obok stereotypowych różnic między płciami, pomiędzy kobietami, a mężczyznami istnieją wyraźne różnice psychologiczne. Badania naukowe wskazują, że kobiety znacznie lepiej rozumieją i posługują się mowę ciała oraz intuicją. Są bardziej spostrzegawcze, empatyczne i w czasie rozmowy dbają o komfort psychiczny swojego rozmówcy.

Męsko-damskie różnice

U kobiet umiejętności związane z komunikacją są nagradzane od dziecka, prawdopodobnie dlatego osiągają tak wysoki poziom. W tym samym czasie chłopcy uczą się osiągania celu, sprawności i rywalizacji. Jako już dorośli mężczyźni cechują się pewnością siebie, niezależnością, nie poddawaniem się w trudnych sytuacjach i dążeniem do celu. Może warto nauczyć się tych umiejętności od siebie nawzajem?

Nie sposób odebrać płci męskiej umiejętności szybkiego i chętnego uczenia się tajników sprawnej komunikacji. Ich duże postępy na tym polu, są dla nich źródłem dumy i satysfakcji z własnych osiągnięć. Warto nakłonić swojego partnera do konwersacji, dzięki której będziemy mogły go poznać bliżej. Być może okaże się on wspaniałym towarzyszem wszystkich rozmów w podróży nazywanej życiem.

A. Sajdak