Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Co to jest estrogen?

17.03.2011

Komentarzy: 7

Co to jest estrogen?
Estrogen nazywany jest hormonem kobiecym, jednak nie tylko dla nas został zarezerwowany.

Ten zaliczany do steroidów związek jest wytwarzany w ciałach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Organizm produkuje go w małych ilościach w kilku różnych częściach ciała, ale u kobiet najwięcej produkują go jajniki.

Receptory estrogenu znajdują się w całym ciele kobiety, między innymi w mózgu, piersiach, sercu, naczyniach krwionośnych, macicy, pochwie, pęcherzu moczowym, wątrobie, kościach, skórze oraz układzie pokarmowym.

Hormon ten bierze udział w procesach związanych z menstruacją, seksem, prokreacją i oczywiście menopauzą. Jest również odpowiedzialny za takie cechy jak powiększenie się piersi, szersze biodra oraz owłosienie okolic łonowych i pod pachami. Ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry oraz włosów.

Jak można się zatem domyślić, właściwy poziom estrogenu jest niezwykle istotny dla każdej z nas. Przy czym nie ma ilości optymalnej, to, jak reagujemy na niego, stanowi indywidualną cechę organizmu każdej z nas.

W momencie, gdy poziom hormonu spadnie lub wzrośnie, w dużym stopniu wpływa on na nasze życie.
Może zmienić nasz nastrój, osłabić odporność albo nawet doprowadzić do chorób, związanych z układem krążenia. Dlatego, Drogie Panie, gdy jesteśmy w okresie około menopauzy, sprawdzajmy poziom naszych hormonów, by móc świadomie kontrolować swój stan zdrowia.

Agnieszka

Przeczytaj też:
 • monisiape avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  czy ktoś wie jaka powinna być minimalna wartość estrogenu w organizmie kobiety w wieku 39 lat?I jakie badanie bada poziom estrogenu?
 • esme avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jeśli dobrze rozumiem artykuł to nie ma takiej wartości, to kwestia indywidualna i nie ma wartości mini czy max
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja, niestety nie badałam poziomu estrogenów u siebie, z tego co wiem, to poziom waha się w czasie cyklu miesiączkowego. Ja - z racji wieku (42) i świadomości nadchodzących zmian , zaczęłam zażywać menoplant soja 40+ prawie miesiąc temu, no i podejrzewam, że było to niepotrzebne. Dostałam wczoraj okres i nie dość, że bardziej obfite mam krwawienie, to jeszcze ból brzucha i krzyży zwalał mnie wczoraj z nóg, nawet zawroty głowy miałam. Tłumaczę to sobie sprowokowaniem nadmiaru estrogenów, ale cóż, człowiek uczy się na błędach, myślałam, że tak będzie dobrze. Zresztą - może się mylę? Przerzucę się chyba na niepokalanek pieprzowy, który reguluje nieco inaczej gospodarkę hormonalną: przywraca prawidłową równowagę między progesteronem a estrogenem, na dodatek hamuje wydzielanie prolaktyny i działa antyandrogennie. Wszystko to mi pasuje. Napiszę Wam za jakiś czas, jak to u mnie działa
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Estrogen to hormon, którego przyjmowanie może nam przynieść wiele korzyści.Wielu naukowców jest zdania, że długotrwałe przyjmowanie estrogenu, na przykład w okresie klimakterium, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.Estrogen może sprzyjać niektórym rodzajom nowotworów
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dobrze, ze o tym piszecie. Nie każda z nas wie, że w okresie menopauzy ważne jest kontrolowanie poziomu hormonów. Lekarze też nie zawsze o tym informują.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Summer czy nadal bierzesz niepokalanek pieprzowy i jak on się u Ciebie sprawdził? Co myślisz o działaniu tego naturalnego leku? I w jakiej postaci stosowałaś? Mam od jakiegoś czasu nieregularny okres i sporo czytam na temat menopauzy, hormonów i zmniejszaniu dolegliwości naturalnymi metodami. Interesuje mnie wiedza ale także doświadczenie kobiet
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też ogromnie mnie interesuje działanie niepokalanka pieprzowego na organizm kobiety w okresie menopauzy .
  Chętnie bym sięgnęła po ten środek .
  Czekam na relację Summer , a teraz jeszcze o tym poczytam zasięgnę opinii mądrego medyka w tej kwestii
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Pokrzywka - Ogólne określenie zespołu zmian dermatologicznych mających niejednolite podłoże. Charakteryzuje się wykwitem bąbli,… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab