przyczyny-reumatyzmu

Reumatyzm to popularna nazwa choroby stawów i kości, pod którą kryje się nawet kilkaset różnych schorzeń. Dolegliwości związane ze stawami są dziś tak powszechne, że zostały nazwane chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jakie są przyczyny powstawania reumatyzmu?

Poszukiwanie przyczyn reumatyzmu

Reumatyzm to wciąż choroba tajemnicza i nie do końca zbadana. Specjalistom nie udało się ustalić wszystkich przyczyn i czynników sprzyjających powstawaniu reumatyzmu. Najbardziej znanymi przyczynami występowania chorób reumatycznych są uwarunkowania genetyczne i wady wrodzone. Innymi czynnikami, które powodują rozwój choroby są: stany zapalne (m.in. częste infekcje gardła, przeziębienia, próchnica) i zakażenia bakteryjne (m.in. borelioza, czerwonka), urazy i obciążenia stawów.

Inne przyczyny bólów reumatycznych

Bólom reumatycznym sprzyjają różne czynniki, o których na co dzień rzadko myślimy. Należą do nich przeciążenie stawów przez nadmierną eksploatację u osób uprawiających wyczynowe sporty oraz u ludzi z nadwagą. Również jednostajna praca, powtarzanie tych samych ruchów, siedzący i stojący tryb życia nie sprzyjają kondycji stawów.

Bóle reumatyczne mogą ujawnić się podczas sytuacji stresowych, w wyniku stale utrzymującego się napięcia nerwowego. Nasilenie lub zwiększenie objawów mogą powodować różne używki (np. palenie papierosów), ale także choroby alergiczne czy zła dieta.

M. Witczak

3 KOMENTARZE

  1. Reumatoidalne zapalenie stawów to moja choroba z dzieciństwa. Często się przeziębiałam, przechodziłam grypy i anginki i chyba dlatego pojawiły się problemy ze stawami. Najgorsza była poranna pobudka. Ból był okropny, a ja przez pół godziny nie mogłam stanąć na nogi. Trwało to kilka lat. Mama chodziła ze mną do lekarza, ale nie pamiętam czy w końcu mi coś pomogło czy „samo” przeszło. Przez wiele lat nie miałam ze stawami żadnych problemów. Dopiero trzy lata temu stawy dały znać znów o sobie. Okazało się , że mam zwyrodnienie stawów. Myślę, że to chyba pokłosie problemów z dzieciństwa.

  2. Znam ten ból z młodzieżowych lat. U mnie to stan zapalny po wieloletnich anginach i zrostach na migdałach, jak usunęli mi to się wszystko uspokoiło. Ale teraz jestem czujna bo wiem, że jestem zagrożona. Czytam o profilaktyce, kiedyś zrobiłam sobie badanie. Tymczasem jest dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ