Cytologia Profilaktyka

Przyczyny raka szyjki macicy

przyczyny-raka-szyjki-macicy

Zbiera ogromne żniwo wśród kobiet, choć jest nowotworem, który wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny. Dlaczego tak wiele kobiet w Polsce choruje na raka szyjki macicy? Jakie są jego najistotniejsze przyczyny, poza zaniedbaniem regularnych badań cytologicznych?

Jak powstaje rak?

Rak szyjki macicy to nowotwór o stosunkowo wolnej ekspansji, co wynika z wieloetapowości procesu jego powstawania. Mamy więc wiele szans, a by go wcześnie wykryć podczas każdej rutynowej wizyty u ginekologa – pod warunkiem, że będziemy go odwiedzać raz do roku, a najlepiej co 6 miesięcy.

60% zachorowań na raka szyjki macicy jest rozpoznawanych w wysokim stopniu zaawansowania (II i III stopień) – stąd leczenie w takich przypadkach jest mało skuteczne. Natomiast wczesna postać tego raka – tzw. rak przedinwazyjny, pozostający w tym stanie aż 5-10 lat (0 stopień) jest uleczalny w 100%, a więc teoretycznie jest dużo czasu na stwierdzenie jego istnienia i radykalne wyleczenie prostymi metodami.

Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:

 • przewlekłe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)

Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową.

Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową obejmuje przede wszystkim współżycie płciowe z partnerami niezakażonymi HPV lub stosowanie prezerwatyw. Obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania zakażeń HPV drogą płciową jest wykonywanie regularnie badania cytologicznego, które pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zmienionych komórek.

Zuzanna Górka

Zbiera ogromne żniwo wśród kobiet, choć jest nowotworem, który wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny. Dlaczego tak wiele kobiet w Polsce choruje na raka szyjki macicy? Jakie są jego najistotniejsze przyczyny, poza zaniedbaniem regularnych badań cytologicznych?

 

 • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
 • duża liczba partnerów płciowych
 • duża liczba porodów
 • wieloletnie palenie papierosów
  Wszystkie kobiety, które palą papierosy powinny w pierwszej kolejności spróbować uwolnić się od tego paskudnego nałogu, który przyczynia się także do rozwoju raka szyjki macicy.
 • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
 • niski status socjo-ekonomiczny

Czynniki prawdopodobne:

Oprócz wyżej wymienionych czynników ryzyka, wyróżniamy także czynniki, które mogą najprawdopodobniej również przyczyniać się do rozwoju raka szyjki macicy. Są to:

 • dieta uboga w antyoksydanty
  Powinniśmy jeść ich jak najwięcej. Antyoksydanty znajdziemy m.in. w: warzywach, owocach, kawie, herbacie (zwłaszcza zielonej), zbożach, olejach roślinnych, orzechach, rybach. Zdrowe, racjonalne jedzenie to podstawa w prowadzeniu zdrowego stylu życia.
 • zakażenie HIV
 • częste nieleczone zapalenie pochwy, wywołane przez chlamydia trachomatis

Zuzanna Górka

Zbiera ogromne żniwo wśród kobiet, choć jest nowotworem, który wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny. Dlaczego tak wiele kobiet w Polsce choruje na raka szyjki macicy? Jakie są jego najistotniejsze przyczyny, poza zaniedbaniem regularnych badań cytologicznych?

Badania, które ratują życie

Oprócz tego, że zwiększymy higienę naszego życia seksualnego (poprzez używanie prezerwatyw i rozsądny dobór partnerów), rzucimy palenie, zmienimy dietę na bogatszą w antyoksydanty, powinnyśmy regularnie się badać. To najprostszy, bezbolesny i pewny sposób.

Cytologia to podstawa

Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie pobranych z szyjki macicy komórek i określeniu zagrożenia przejściem ich w komórki nowotworowe. Badanie to trwa kilka minut i jest bezbolesne. Więcej o cytologii przeczytasz w artykule „Cytologia krok po kroku”

Drogie Panie, ograniczmy do minimum czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy oraz wykonujmy regularnie cytologię!

Zróbmy wszystko, aby nie znaleźć się w gronie 5 Polek, które codziennie umierają na raka szyjki macicy…

Zuzanna Górka

Komentarze (25)

róża

8 lat temu

Dyskusja na temat liczby partnerów seksualnych jest bezpodstawna i śmieszna w obliczu zgonów z powodu raka szyjki macicy . Ważna jest profilaktyka , a ta niestety kuleje. Polskie kobiety nie dbają o siebie , a nasza młodzież edukuje się w internecie . :'(

nicolle_26@o2.pl

10 lat temu

Mam raka szyjko macicy, który naszedł juz na macicę. Za miesiąc przestanę być płodna, ale na szczęście mam czwórke dzieci i dla nich muszę żyć, choć psychicznie nie daję już rady. Pozdrawiam

filodendron

11 lat temu

marrika,właśnie o to mi chodzi ,co Ty napisałaś.Czytając o tej chorobie na pierwszym miejscu np.Anglicy stawiają palenie tytoniu,tak naprawdę głównym czynnikiem jest osłabienie organizmu ,a poza tym są naturalnie inne czynniki, ale osłabiony system immunologiczny -to otwarte wrota do wszystkich chorób.

marrikka

11 lat temu

@filodendron posiadanie wielu partnerów seksualnych to wcale nie musi być złe prowadzenie się, myślę, że to prywatna sprawa każdej kobiety, ile ma czy ile miała partnerów seksualnych; poza tym nie masz racji, wielu partnerów seksualnych to jest jeden z czynników sprzyjających rakowi szyjki macicy, w każdej medycznej książce to przeczytasz.

Emilly27k

11 lat temu

Spokojnie dziewczyny. Ja też byłam atakowana , przechodziłam tą szkołę
i było mi przykro. Redakcja stanęła w mojej obronie i Jiji59 , którą pozdrawiam:)
Wracając do tematu my sami nie jesteśmy momentami świadomi ,kiedy nam grozi choroba. Niby dbamy o wszystko, a okazuje się ,że jesteśmy chore.

GloriaVictis

11 lat temu

Filo nasza dalsza dyskusja kompletnie nie ma sensu. Ja nie rozumiem o co chodzi Tobie, Ty o co mi chodzi. Napisałam, wytłumaczyłam mój punkt widzenia i na tym kończę.
PS. Nie zaatakowałam Cię, bo i nie miałam takiego zamiaru. I nie bardzo wiem, „w którym miejscu” się tego ataku na siebie dopatrzyłaś.

filodendron

11 lat temu

Szkoda,że nie zauważyłaś co jest grubym drukiem na str.2,a mnie nie musisz atakować, ja próbuję ratować zdrowie kobiet otwierając im oczy na to,że w starych opisach choroby wypisane są czynniki ryzyka, które np. dotyczą prostytutek, a przecież ich jest mniejszość.Większość chorych to porządne mężatki, które są przeważnie zarażone przez mężów.

GloriaVictis

11 lat temu

Zrozum że to zostało wymienione jako czynniki ryzyka!
Słyszałaś o innych chorobach przenoszonych drogą płciową? Im również sprzyjają kontakty seksualne, im przygodniejsze tym ryzyko rośnie. A wcześnie rozpoczynając życie płciowe dziewczęta zwiększają to ryzyko, ponieważ kobieta u której proces dojrzewania nie jest w pełni zakończony jest bardziej podatna na zakażenia drogą płciową.

PS. Filo wyobraź sobie, że jestem na tyle spostrzegawcza, że zauważyłam iż artykuł składa się z trzech stron.

filodendron

11 lat temu

Gloria, strona 2-wczesne rozpoczęcie życia płciowego.,wielu partnerów…..Ten artykuł ma 3 strony, a widzę, że czytałaś tylko pierwszą stronę.

GloriaVictis

11 lat temu

Nie widzę w artykule zdania, że „na tę chorobę zapadają przeważnie kobiety, które wcześnie rozpoczynają życie seksualne i mające wielu partnerów”.

filodendron

11 lat temu

Jak powszechnie wiadomo mężczyżni nie są masowo badani na nosicielstwo tego wirusa i kobieta nigdy nie wie, kiedy może się zarazić, dlatego słowa dotyczące unikania kontaktów z zakażonymi i stosowaniu prezerwatyw są bez znaczenia, bo żaden zakażony nam o tym nie powie, bo przeważnie nie wie o tym fakcie, a prezerwatywa też nie chroni przed zakażeniem ,bo np.jądra nie siedzą w prezerwatywie.Wirusy z błony śluzowej mogą sobie przechodzić na błonę śluzową kobiety Badania dowodzą, że prezerwatywa nie chroni w 100 procentach przed tym wirusem. .A zdania, w których jest mowa, że na tę chorobę zapadają przeważnie kobiety, które wcześnie rozpoczynają życie seksualne i mające wielu partnerów wyrażnie sugerują przynależność kobiet chorych do grupy kobiet żle się prowadzących i to jest bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące.Czas odnowić wiedzę a nie trzymać się utartych stereotypów.

Annagata

11 lat temu

Posłuchajcie sobie skeczu o teściowej,który umieściłam w dziale dowcipy,to atmosfera trochę się rozluźni,nadmiar powietrza ujdzie i będzie o.k.(mam nadzieję)

summer

11 lat temu

Nie jest to bzdura, ale masz rację, że wystarczy jeden kontakt z nosicielem. Jest jednak o tym pośrednio w pierwszym podpunkcie: „Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową obejmuje przede wszystkim współżycie płciowe z partnerami niezakażonymi HPV lub stosowanie prezerwatyw.” Czyli wystarczy ten jeden partner, dla nas pierwszy, ale już „używany”;)
Annagatka – jak zwykle masz rację:).
Gloria – chyba wracamy do jednoczesnego pisania;)

GloriaVictis

11 lat temu

No właśnie o tym pisałam. Oczywiście, że do zarażenia wystarczy jeden partner, ale im jest ich więcej tym bardziej wzrasta ryzyko, że wśród nich znajdzie się ten, który „rozsiewa zarazę”. Tylko o to chodzi. Rachunek prawdopodobieństwa.

filodendron

11 lat temu

Szczególnie chodzi mi o słowa-dotyczące dużej liczby partnerów seksualnych, to jest bzdura wystarczy mieć pierwszego i jedynego partnera seksualnego i efekt jest ten sam.Gdybyście więcej o tym wirusie przeczytały pewnie doszłybyście do innych wniosków.W moim komentarzu jest wszystko to co trzeba -czego tu nie rozumieć?

Annagata

11 lat temu

A ja sobie myślę,że nie ma o co kopii kruszyć,bo faktem jest tylko to,,że jest to bardzo groźna i niestety śmiertelna choroba,jeśli nie zostanie w porę wykryta.I nie jest ważne czy jakieś zdanie zostało przepisane dosłownie czy nie.Ważna jest wiedza,nawet powierzchowna i świadomość,że mnie też może to spotkać,jeśli w porę o siebie nie zadbam.

summer

11 lat temu

Hmm, też zajrzałam do wikipedii i szukałam tych identycznych zdań – bezskutecznie! Nie znam się na medycynie, więc przeczytałam kilka podobnych artykułów, gdzie podawana wiedza była zbliżona do tej z artykułu na naszym portalu. Tytuł artykułu brzmi: „Przyczyny raka szyjki macicy” i o tym właśnie p. Joanna pisze. Myślę, że tego właśnie pewnie powodu nie pisze o szczepionce i sposobach leczenia. Redakcja wytłumaczyła powyżej, że będzie więcej artykułów na temat raka szyjki macicy, gdzie na pewno dowiemy się o kolejnych aspektach tej choroby. Coś mi się wydaje, że bezpodstawnie się Filo uniosłaś, bo w sumie nie napisałaś jakie wg. Ciebie są przyczyny raka szyjki macicy, skoro się nie zgadzasz z treścią artykułu. Przeczytaj go sobie jeszcze raz bez niepotrzebnych emocji i podejrzliwości i obiektywnie napisz, z czym się nie zgadzasz.

GloriaVictis

11 lat temu

filodendron napisał(a):
> Pierwsza część artykułu jest całkowicie zerżnięta z Wikipedii i są to wiadomości bardzo stare i jeszcze sugerujące w sposób mało zakamuflowany, że kobieta żle się prowadziła.Jest to absolutnie niesprawiedliwe.

Filo najpierw przeczytałam Twoje komentarze, potem z uwagą przeczytałam artykuł i szczerze mówiąc nie zauważyłam w nim sugestii o której piszesz. Złe prowadzenie się (jak to określiłaś) zostało jedynie wymienione jako jedne z czynników ryzyka, a nie warunek i znak równości postawiony między chorobą i rozwiązłością. Wiadomo przecież, że bujne życie erotyczne z wieloma partnerami niesie ze sobą ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in. brodawczakiem, a w konsekwencji wzrasta ryzyko powikłań.

filodendron napisał(a):
> Rozumiem ,że przez to straciłam szansę na comiesięczną nagrodę, a zyskałam szansę na wyrzucenie z portalu.

Filo ten portal nie jest po to, żeby jedynie sobie kadzić, czy przyklaskiwać czemuś z czym się nie zgadzasz. Jeśli nie zgadzasz się z artykułem to o tym piszesz. Redakcja nie jest despotą, który nie zniesie słowa krytyki. Wręcz przeciwnie, zwykle odnosi się do naszych sugestii. Nie raz „przyznała się do winy” i poprawiła błędy.
Sama parę razy wytykałam błędy w artykułach na tematy w których mam coś do powiedzenia i jakoś nie wyleciałam przez to z portalu, ba! byłam nawet nagradzana za aktywność.

filodendron

11 lat temu

Znalazłam , proszę poczytać-Wikipedia,Rak szyjki macicy-Dział-Etiologia i patogeneza.To samo, tylko,że u Was mniej. Ja byłam podejrzana o raka szyjki macicy, dlatego zagłębiłam się w tym temacie i w związku z tym wiem o tym temacie więcej , niż przeciętny człowiek.
Rozumiem ,że przez to straciłam szansę na comiesięczną nagrodę, a zyskałam szansę na wyrzucenie z portalu.

filodendron

11 lat temu

Wiadomości, o których piszę są powszechnie znane, wystarczy dokładniej poczytać i zagłębić sie w problem.Artykuł jest bardzo powierzchowny,
Nie wierzę, że Redakcja nie słyszała np. o szczepionce przeciwko rakowi szyjki macicy, w wielu krajach europejskich jest ona stosowana, np w Holandii, a co do tego wirusa proszę zapytać ginekologa, potwierdzi to co piszę.A początkowa część artykułu naprawdę jest żywcem przepisana, nawet kolejność słów jest taka sama.

Redakcja

11 lat temu

@filodendron

Bardzo mocne słowa, szczególnie że po sprawdzeniu definicji (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_szyjki_macicy), wydają się być bezpodstawne. Pani Zuzanna – autorka tekstu – korzystała wyłącznie z opracowania medycznego.

Tego rodzaju publikacje faktycznie prezentować mogą stan wiedzy uprzedni, jednak jak sama Pani chyba rozumie w przeciwieństwie do newsów internetowych, których autor nie podaje źródła swojej wiedzy, są to informacje rzetelne. Jeśli więc Pani jest w stanie podać skąd zaczerpnęła wiedzę, chętnie rozwiniemy temat w kolejnym artykule, bo przecież wiadomo, że jeden tekst nie wyczerpie tematu-rzeki, a w związku ze zbliżającym się miesiącem profilaktyki RSM z pewnością na naszym portalu pojawi się jeszcze kilka artykułów poświęconych temu zagadnieniu.
Pozdrawiamy

filodendron

11 lat temu

Pierwsza część artykułu jest całkowicie zerżnięta z Wikipedii i są to wiadomości bardzo stare i jeszcze sugerujące w sposób mało zakamuflowany, że kobieta żle się prowadziła.Jest to absolutnie niesprawiedliwe.Badania wykazują,że co druga osoba jest nosicielem tych wirusów.Skąd młoda dziewica ma wiedzieć, że jej pierwszy partner życiowy nie jest nosicielem.Ten wirus mężczyznom nic nie robi-oni tylko-aż-przenoszą go z jednej partnerki na drugą i nie ma na to rady, bo ten wirus jest nieśmiertelny i żaden lek go nie zlikwiduje.Jedynie jest szczepionka,którą się podaje dziewczynkom w niektórych krajach. .Zapomniano w artykule napisać o najważniejszej sprawie, że organizm człowieka może sam bez jakichkolwiek leków unicestwić tego wirusa w czasie od pół roku do 2 lat, czyli najważniejsze jest to, by mieć zdrowy organizm, który sam sobie z tym wirusem poradzi.

Zostaw komentarz