Menopauza Przed menopauzą

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

przyczyny-przedwczesnej-menopauzy

Gdy pojawiają się kłopoty ze snem, rozdrażnienie zazwyczaj bagatelizujemy te odczucia, tłumacząc sobie je stresem czy przepracowaniem. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że mając te trzydzieści parę lat nadmierna potliwość lub uderzenia gorąca mogą być objawem przedwczesnej menopauzy.

Tymczasem tak właśnie może się zdarzyć. Zjawisko przedwczesnej menopauzy dotyczy 1% kobiet przed 40 rokiem życia, a u jednej na 10 000 może wystąpić nawet przed trzydziestymi urodzinami! Zazwyczaj wcześniejszego przekwitania nie zwiastują żadne charakterystyczne dla tego okresu objawy. Pierwszym sygnałem jest brak miesiączki. Dopiero już w trakcie mogą pojawić się typowe dla klimakterium duszności czy nadmierna potliwość.

Dlaczego wcześniej przekwitam?

Lekarze nie do końca potrafią sprecyzować przyczynę pojawienia się wcześniejszej menopauzy. Warunkować może ją wiele czynników. Zwykle wskazuje się na:

 • Geny
  Jeśli w naszej rodzinie wśród kobiet pojawiły się przypadki wczesnego zaniku miesiączki, my również jesteśmy narażone.
 • Świnka lub odra
  Wywołujące te choroby wirusy mogą uszkadzać jajniki, dlatego są tak niebezpieczne, jeśli przechodzimy przez nie w wieku dorosłym.
 • Choroby autoagresywne
  Choroby te mają różne odmiany – czasem zajmują cały organizm, czasem tylko jeden organ. Z ich powodu nasz układ odpornościowy zaczyna niszczyć tkanki własnego organizmu.

A. Złotkowska

Gdy pojawiają się kłopoty ze snem, rozdrażnienie zazwyczaj bagatelizujemy te odczucia, tłumacząc sobie je stresem czy przepracowaniem. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że mając te trzydzieści parę lat nadmierna potliwość lub uderzenia gorąca mogą być objawem przedwczesnej menopauzy.

 

 • Terapie antynowotworowe
  Chemioterapia i inne sposoby leczenia nowotworów również mogą wpłynąć na występowanie miesiączki u kobiety.
 • Cywilizacja
  Choć ciężko udowodnić to naukowo, podejrzewa się, że przedwczesna menopauza może być uwarunkowana rozwojem naszej cywilizacji i tendencją do wydłużania życia człowieka.

Leczenie przedwczesnej menopauzy

Jeśli od ponad 4 miesięcy nie masz miesiączki, powinnaś udać się na badanie do ginekologa bez względu na przypuszczaną przyczynę.

W przypadku stwierdzenia przedwczesnej menopauzy, lekarz powinien zalecić Ci przyjmowanie hormonów: estrogenu i progesteronu. Z reguły są to więc te same leki co w hormonalnej terapii zastępczej. Tutaj jednak mają one za zadanie nie tylko ustabilizowanie gospodarki hormonalnej, ale zatrzymanie wygasania czynności jajników. W efekcie tego owulacje i miesiączki powracają, przywracając tym samym kobiecie możliwość zajścia w ciążę.

Nie bójmy się więc wykrycia przedwczesnej menopauzy, gdyż można jej zaradzić, utrzymując płodność nawet przez kolejnych kilkanaście lat.

A. Złotkowska

Komentarze (10)

Mindi

9 lat temu

To nie takie błahe ten zbyt wczesny brak miesiączki. Niestety hormony są potrzebne dla zdrowia i lepiej gdy wszystko jest w terminie. Jestem o dekadę starsza a moja pani ginekolog nie zgodziła się na zatrzymanie okresu, chociaż miałam już ewidentne pierwsze objawy menopauzy. Bierze pod uwagę HTZ. Jestem trochę zawiedziona bo już powoli cieszyłam się brakiem miesięcznych utrapień, ale ufam mojemu lekarzowi 🙂

filodendron

9 lat temu

E tam, przedwczesna menopauza zdarza sie , przynajmniej nie będzie uciążliwych miesiączek. To tez jest jakis plus 🙂

babka

11 lat temu

Droga Goralko, masz nie lada problem to fakt ale pewnie my tutaj, a ja na pewno nie podejmę się Tobie doradzać w kwestiach Twojego zdrowia, bo to bardzo poważna sprawa. Moim zdaniem jeśli nie jesteś pewna diagnozy Twojej ginekolog to idź jeszcze raz do innego ginekologa aby skonfrontować to co mówią oboje. W tak poważnej kwestii musisz być pewna wszystkiego co będziesz robić aby zrobić to jak najlepiej. Na pewno pomału wyprostujesz wszystkie swoje sprawy zdrowotne i wszystko dobrze się skończy. Trzymaj się i oczywiście trzymam za Ciebie kciuki 🙂

goralka

11 lat temu

Witam, mam 37 lat i niedawno dowiedzialam sie od pani ginekolog ze zaczynam przekwitac.Mialam nieregularne miesiaczki i lekarz powiedzial ze bede miec klopoty z zajsciem w ciaze. Nie mam dzieci.I boje sie ze nigdy nie bede mama. Wiem ze jest to genetyczne bo moja mama miala lat 35 jak zaczela sie u niej menopauza. pani ginekolog przepisala mi hormony( tabletki antykoncepcyjne) zeby jajniki zaczely pracowac i zebym dostala miesiaczke. Poradzcie mi czy musze wykonac jakies testy hormonalne i czy mam szanse zajsc jeszcze w ciaze.

pati25

11 lat temu

Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na przedwczesną menopauzę.Na mnie menopauza spadła nagle w wieku 35 lat.Miałam tylko problemy ze snem..Przyjmuję estrogen i progesteron w plastrach.Wróciły miesiączki.Nie mam żadnych przykrych objawów

drobina

11 lat temu

Coś jest na rzeczy z tymi genami! W mojej rodzinie prawie wszystkie kobiet przechodziły ją dość późno i bez kłopotów. Myślę, że w moim przypadku będzie podobnie – bez większych „rewolucji” i bez HTZ.

jiji59

11 lat temu

Dobrze,że wynaleziono sposób by przywrócić funkcję jajników młodym kobietom,których zaskoczyła przedwczesna menopauza.
Zaskoczyła mnie informacja,że choroby typu np.świnka przechodzone w wieku dojrzałym mogą przyśpieszyć menopauzę.Ja zachorowałam na świnkę w wieku 26 lat będąc w drugiej z kolei ciąży,.Na szczęście nie wpłynęła ona negatywnie ani na dziecko ani na mnie,po dwu latach urodziłam trzecie dziecko, a menopauza dopadła mnie w wieku 47 lat-może i trochę za wcześnie?

Zostaw komentarz