przyczyny-ostrogi-pietowej

Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.

Charakterystyczny kształt przypomina wyglądem płetwę rekina (co doskonale widać podczas badania RTG). Nie narośl jednak jest źródłem dolegliwości, a stan zapalny przez nią wywoływany.
W jaki sposób tworzy się to zwyrodnienie?

REKLAMA

Skad się bierze ostroga piętowa?

Proces inicjuje moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą być spowodowane intensywnym treningiem, długotrwałym biegiem, nadwagą. Mikrourazy ścięgna mogą się kumulować, tym samym zwiększając napięcie w rozcięgniu, co prowadzi do oderwania przyczepu z guza piętowego.

W konsekwencji tego urazu, brakujące tkanki są uzupełnianie, i tak tworzy się ostroga piętowa, która jest umiejscowiona wzdłuż linii nacisku kości piętowej. Mierzy ona około 0,5 cm, czasem dochodzi nawet do 2 cm.

Co jednak jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej oraz związanego z nią stanu zapalnego? Z czynników anatomicznych wymienić należy płaskostopie. Taka budowa stopy doprowadza bowiem do nadmiernych obciążeń oraz rozciągania rozcięgna podeszwowego przy chodzeniu.

Redakcja

5 KOMENTARZE

  1. Mam problem z ostrogami, bolesna dolegliwość. Jak przeczytałam artykuł to zrozumiałam czym sobie na to zapracowałam: pracą na stojąco, obciążeniami ale także pewnie niewygodnym obuwiem, nie na obcasach ale kiedyś nie było wyboru tak luksusowych producentów.

  2. Tess bardzo Ci współczuję tych dolegliwości, dobrze, że teraz są wygodne buty i można mieć mniejsze dolegliwości.
    Wiem co wpływa na powstawanie ostrogi to może jakoś pamiętając o profilaktyce, odpowiednim obuwiu uda mi się w latach późniejszych uchronić od tego poważnego schorzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ