przyczyny-osteopenii

Co trzecia kobieta na świecie cierpi z powodu problemów z osteopenią, a w późniejszym czasie z osteoporozą. Jakie są przyczyny tej choroby?

Obciążenie genetyczne

Wytworzenie się nadmiernie cienkich kości może być wynikiem obciążenia genetycznego. Z pewnością bardziej narażone na rozwój choroby są te osoby, u których w rodzinie już występowały przypadki zachorowań. Dziedziczymy po przodkach nie tylko kolor oczu czy włosów, ale także takie cechy, jak grubość kości. Niektórzy ludzie mają predyspozycje do posiadania cienkiej budowy szkieletu – zwłaszcza osoby wysokie, o bardzo szczupłej budowie ciała i jasnej karnacji. Bardziej podatne są także Europejki i Azjatki. Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie jaki gen odpowiada za występowanie osteopenii.

Hormony płciowe

Zaburzenia hormonalne to kolejna, najczęstsza przyczyna pojawienia się osteopenii. Masa kostna naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem. W trakcie przemian hormonalnych, które zachodzą u kobiet podczas menopauzy (spadek estrogenów) oraz u mężczyzn podczas andropauzy (spadek testosteronu) może nastąpić znaczne przyspieszenie utraty masy kostnej.

Brak witamin i minerałów

Brak odpowiednich witamin i minerałów bardzo często powoduje zaburzenia w strukturze kości. Przyczyny niedoboru witaminy D, wapnia czy magnezu mogą mieć różne podłoże – począwszy od złej diety a skończywszy na nieprzyswajaniu witamin lub minerałów przez organizm. Dla kości niekorzystny jest także nadmiar sodu (zawartego m.in. w soli kuchennej) oraz białka, przez które tracimy bardzo dużo wapnia.

M. Witczak