przyczyny-bolacych-stawow

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób stawów. Osoby po 60. roku życia chorują najczęściej szacuje się, że dotyka ona 60% osób, częściej są to kobiety niż mężczyźni.

Stan zapalny stawów powoduje ograniczenie ruchomości, szczególnie dotyczy to dużych stawów: kolanowych i biodrowych. Zmiany chorobowe występują także w kręgosłupie i stawach rąk.

Ludzki szkielet połączony jest w większości stawami, a to zapewnia im zachowanie ruchomości. Ruch stawów nie odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie, ale w dwu lub więcej.

Stawy w różnych miejscach naszego szkieletu mają różne zadania, na przykład stawy biodrowe są obciążone ciężarem całego ciała, natomiast stawy, które łączą kosteczki słuchowe w uchu środkowym są odpowiedzialne jedynie za przenoszenie drgań wywołanych falą akustyczną. Aby był możliwy ruch układ dopełniają mięśnie.

Skąd się biorą dolegliwości w stawach?

Najczęstszą przyczyną, która wywołuje dolegliwości w stawach jest uszkodzenie chrząstki stawowej, następstwem jest uszkodzenie samej kości mieszczącej się pod chrząstką. Dzieje się tak gdyż stawy się „zużywają”, dochodzą do tego urazy powstałe w sposób mechaniczny, stałe obciążenie stawów powoduje ścieranie się chrząstki.

Kanka