Dbaj o zdrowie Zdrowie

Przyczyny bolących stawów

przyczyny-bolacych-stawow

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób stawów. Osoby po 60. roku życia chorują najczęściej szacuje się, że dotyka ona 60% osób, częściej są to kobiety niż mężczyźni.

Stan zapalny stawów powoduje ograniczenie ruchomości, szczególnie dotyczy to dużych stawów: kolanowych i biodrowych. Zmiany chorobowe występują także w kręgosłupie i stawach rąk.

Ludzki szkielet połączony jest w większości stawami, a to zapewnia im zachowanie ruchomości. Ruch stawów nie odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie, ale w dwu lub więcej.

Stawy w różnych miejscach naszego szkieletu mają różne zadania, na przykład stawy biodrowe są obciążone ciężarem całego ciała, natomiast stawy, które łączą kosteczki słuchowe w uchu środkowym są odpowiedzialne jedynie za przenoszenie drgań wywołanych falą akustyczną. Aby był możliwy ruch układ dopełniają mięśnie.

Skąd się biorą dolegliwości w stawach?

Najczęstszą przyczyną, która wywołuje dolegliwości w stawach jest uszkodzenie chrząstki stawowej, następstwem jest uszkodzenie samej kości mieszczącej się pod chrząstką. Dzieje się tak gdyż stawy się „zużywają”, dochodzą do tego urazy powstałe w sposób mechaniczny, stałe obciążenie stawów powoduje ścieranie się chrząstki.

Kanka

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Do „zużycia” dochodzi wcześniej jeśli mamy nadwagę lub otyłość, wady postawy i zaburzenia czucia. Do choroby przyczyniają się także uszkodzenia, które powstają w skutek stanów zapalnych.

Nasz organizm posiada mechanizm obronny i stara się regenerować chrząstki stawowe. Jednakże gdy dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu, to mogą się wytworzyć nadżerki i torbiele pod chrząstką.

Stawy są wyściełane od wewnątrz błoną maziową, jednak podczas procesu chorobowego, błona ta także poddaje się chorobie. Kiedy stawy regenerują się to zachodzi w nich proces odtwórczy, a ten doprowadza do powstawania tkanki bliznowatej i nowej warstwy kości pod chrząstką. To właśnie nierówna powierzchnia stawu sprawia ból i powoduje sztywność utrudniającą ruch.

Stawy – „napęd” dla układu ruchu

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym, samo zapalenie stawu może powstać bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Kanka

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Jak objawia się choroba zwyrodnieniowa stawów? Najczęściej występuje uporczywy ból, nasila się podczas ruchu, a maleje kiedy pozostajemy w spoczynku. Kolejnym objawem jest sztywność stawów spowodowana dłuższym bezruchem. Kiedy rozruszamy stawy uczucie sztywności mija, przy czym może pojawić się tzw. trzeszczenie w kościach.

Kiedy doskwierają nam bolące stawy to w okolicy zapalenia występuje ocieplenie i obrzęk, a miejsce to może być bolesne w dotyku. Zaawansowana choroba powoduje zniekształcenie stawów, a kości są skierowane pod niewłaściwym kątem. Ruchomość zajętych przez zapalenie stawów może ulec ograniczeniu.

Przeczytaj także o leczeniu bólu stawów!

Kanka

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Mieć kłopoty ze stawami to coś strasznego.Moja mama ,która ma problem ze stawem kolanowym jak była u chirurga to ten powiedział,że kłopot ze stawem kolanowym może być też ( co mamę zazskoczyło) od…haluksa na stopie.Dlatego te osoby mające haluksy powinny uważać

karoligrz

9 lat temu

no właśnie, rozgrzewający masaż jest idealny. heh chociaż od razu po masażu to faktycznie nawet mi ciężko z łóżka było wstać..heh ale później było już ok:)

sara

9 lat temu

Dziewczyny serdeczne dzięki za rady, prawie trzydziestu latach wybrałam się przypomnieć sobie sport który kiedyś trenowałam no i z lekka przesadziłam, ale mocna ze mnie „baba” więc dam radę.

basikmac

9 lat temu

Sara pomaga zaraz po treningu gorący prysznic z mocnym masażem. Pioj sok jabłkowy albo z wiści 🙂 A przede wszystkim dobrze sie rozciągaj przed treningiem bo wóczas mniejsze będa zakwasy 🙂

sara

9 lat temu

Właśnie u mnie w tej chwili jest sztywność stawów i tzw zakwasy przesadziłam na treningu i teraz cierp ciało jak żeś chciało.Czy oprócz piwa (bo nie lubię) zna ktoś coś na zakwasy?

Zostaw komentarz