przewlekly-bol-miednicy

Kobiety, które cierpią z powodu przewlekłego bólu miednicy, bardzo często nie są w ogóle leczone, a ich choroba nie jest rozpoznana. Czym charakteryzuje się przewlekły ból miednicy i dlaczego wciąż tak mało o nim wiemy?

Co to jest PBM?

Przewlekły ból miednicy (w skrócie PBM) to długotrwały ból zlokalizowany w dolnej części brzucha lub w okolicy krzyżowej, który występuje co najmniej przez 6 miesięcy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie jest związany z cyklem miesiączkowym ani z bólem podczas stosunków płciowych.

REKLAMA

Szacuje się, że na świecie jest wiele milionów kobiet, które doświadczają przewlekłego bólu miednicy. Przeważająca większość z nich nie wie, że dotyka je choroba lub jest leczona na zupełnie inne schorzenie. PBM jest chorobą tajemniczą, często o niewyjaśnionej etymologii, dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować i właściwie leczyć.

Jak postawić diagnozę?

Aby skutecznie zdiagnozować i leczyć PBM potrzeba dokładnego wywiadu i niekiedy wielu badań, wykluczających różne przyczyny. W obrębie miednicy sąsiaduje ze sobą wiele narządów – układ płciowy, moczowy, naczyniowy i kostny. Cała diagnostyka powinna być przeprowadzona bardzo skrupulatnie, aby znaleźć wszystkie sytuacje, w których pojawia się ból.

Monika Witczak

3 KOMENTARZE

  1. O…proszę…a może ból w dole kręgosłupa jaki odczuwam od dość dawna to PBM?Uważałam,że boli mnie kręgosłup bo pracuję fizycznie i często dźwigam ciężkie przedmioty.Muszę to sprawdzić.Artykuł jest interesujący i dużo ciekawych rzeczy się z niego dowiedziałam.:-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ