przewlekle-zapalenie-oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Kaszel nasila się jesienią i zimą – dlatego chorobę łatwo pomylić z przeziębieniem i po prostu zlekceważyć. Pojawiają się także charakterystyczne rzężenia i świsty oskrzelach. Przy długotrwałej chorobie spada wymiana tlenowa i mogą wystąpić duszności i bóle głowy.

Diagnostyka PZO

Przy diagnozowaniu przewlekłego zapalenia oskrzeli dużą rolę odgrywa doświadczenie lekarza, który na podstawie wywiadu i opisu dolegliwości pacjenta zauważy niepokojące objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się RTG płuc, spirometrię i test nadreaktywności oskrzeli.

Leczenie PZO

Podstawą leczenia w przypadku osób palących jest rzucenie nałogu lub wyeliminowanie innych drażniących substancji (np. zapylenie w miejscu pracy).

Choremu podaje się leki rozkurczające oskrzela, środki wykrztuśne, czasami wprowadza się leczenie antybiotykami. Poprawę przynoszą także inhalacje i rehabilitacja oddechowa, a także zmiana klimatu (np. wyjazd do sanatorium). Wyleczenie jest możliwe, ale wymaga dużo czasu, cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.

M. Witczak