przewlekle-zapalenie-oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli w formie przewlekłej to poważna choroba układu oddechowego. Polega na utrzymującym się przez minimum trzy miesiące w roku przez dwa lata z rzędu stanie zapalnym błony śluzowej oskrzeli.

REKLAMA

Najczęstszymi przyczynami powstawania PZO jest długotrwałe palenie papierosów, przebywanie w mocno zanieczyszczonym środowisku oraz wilgotny i chłodny klimat.

Bardziej narażeni na chorobę są mężczyźni, osoby bardzo młode i w starszym wieku. Do stanu przewlekłego może prowadzić niewyleczone zapalenie oskrzeli, częste zapalenie zatok, a także zaburzenia genetyczne.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Najbardziej charakterystycznymi objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący kaszel i odksztuszanie wydzieliny, zwłaszcza rano. Kaszel trwa przynajmniej trzy miesiące w roku (bardzo często dłużej.

M. Witczak

5 KOMENTARZE

  1. to ciekawy artykuł.Nie słyszałam o PZO ,poczytałam sobie i myślę ,że mam podobne objawy. Muszę się poobserwować, może mi się wydaje ale ostatnio miewam duszność ,ciągle odkasłuję . Robiłam inhalacje z soli ale mi to niewiele pomaga. Może to niedoleczone zapalenie oskrzeli?

  2. Ciekawy artykuł – zwłaszcza dla mnie. PZO ciągnęło się za mną wiele, wiele lat. Zaznaczam, że nie paliłam i nie palę. Zaczęło się od lekkich przeziębień, potem coraz częściej dopadał mnie duszący kaszel i kłopoty z odksztuszaniem wydzieliny. Lekarze po prostu to ignorowali, bo sądzili, że nic mi nie jest i „samo” przejdzie. Jakoś nie przeszło, tylko przerodziło się w astmę. Kaszlałam tak okropnie, że gdy wychodziłam przed piątą rano do pracy, chyba budziłam wszystkich sąsiadów. W końcu ( 4,5 roku temu) dzięki mojej dr larygolog, która zasugerowała, że mam astmę, trafiłam wreszcie do pulmonologa. Od tamtej pory codziennie muszę brać leki wziewne. Kaszlu pozbyłam się już po około trzech miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ