krew-oddawac-czy-nie-oddawac

Oddając krew, ratujemy życie. Rola krwiodawcy jest tym większa, im rzadszą posiada grupę tego drogocennego płynu. Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami oddawania krwi. Czy znasz mity dotyczące krwiodawców? My je obalamy.

Krew, czyli źródło życia

Wszystko dlatego, że krew pełni bardzo ważne funkcje odżywcze. Płyn ten jest tkanką łączną, a jego funkcją jest transport i odżywianie. Krew dostarcza do komórek substancje odżywcze, sole mineralne, witaminy i oczywiście tlen. Ten życiodajny płyn z komórek zabiera dwutlenek węgla i szkodliwe produkty przemiany materii.

Dawniej sądzono, że w krwi mieści się dusza człowieka. Krwi przypisywano też niezwykłe, wręcz magiczne właściwości. Związane z nią były liczne przesądy.

Zalety oddawania krwi

Sam proces oddawania krwi nie trwa długo – około pół godziny. W tym czasie wypełnisz ankietę, która ma na celu sprawdzenie, czy nie byłaś narażona na kontakt z chorobami zakaźnymi. Ma ona też na celu zbadanie ogólnego stanu Twojego zdrowia, a także sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań do oddania krwi.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi – jeśli oddajesz po raz pierwszy, albo po długiej przerwie, zostanie ona pobrana z żyły na zgięciu łokciowym, w innym przypadku – z palca. Próbka beędzie poddana wstępnym badaniom, dzięki którym lekarz oceni, czy możesz oddawać krew.

Anna Konopka