higiena-wzroku-jesienia-i-zima

Higieną wzroku nazywamy szereg czynności, które mają na celu ochronę oka przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Każda pora roku niejako zmusza nas do nieco innych działań w tym zakresie.

Jesień i zima a oczy

Jesień i zima stawiają pewne wymagania naszemu organizmowi. Zazwyczaj skupiamy się na ochronie skóry, a często zapominamy o oczach. A te, niestety, w tym okresie są bardzo narażone na podrażnienia. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zimą na dworze jest mroźne i suche powietrze, a w domu suche i ogrzewane. Musimy wziąć także pod uwagę czas spędzony w pracy i w samochodzie, gdzie włączona jest klimatyzacja. Więcej czasu spędzamy także przy sztucznym oświetleniu. Co ważne, w tym czasie często brakuje nam witamin i mikroelementów. To wszystko wpływa na kiepski stan naszych oczu.

Higiena wzroku jesienią i zimą

Zimą i jesienią nasze oczy wymagają szczególnej troski z naszej strony. Poniżej znajduje się kilka porad, co zrobić, aby przez ten czas nie odczuwać żadnych negatywnych konsekwencji zimnej aury.

  • Nawilżanie oczu
    Zimą zazwyczaj nasze oczy są podrażnione i zaczerwienione, a my odczuwamy suchość i pieczenie. Aby temu zapobiec bądź już likwidować objawy, należy używać kropli do oczu. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, to najlepiej zapytajmy swojego okulisty, które poleca (nie każde krople mogą być stosowane przez osoby noszące soczewki). Warto kupić takie, które zwierają hialuronian sodu (składnik występujący w łzach ludzkich) lub takie, które zawierają świetlik. Jeśli oczy są bardzo podrażnione, to warto kupić krople na piekące oczy, które zwiększają ich zdolność do regeneracji.

Sabina Sosnowska