co-kazdy-wiedziec-powinien-o-sanatorium

Sąsiadka właśnie wróciła z sanatorium i wygląda kwitnąco. Opowiada w samych superlatywach o nowych znajomych, wycieczkach i malowniczo położonym uzdrowisku. I na dodatek przestał ją boleć kręgosłup. Mówi, że w przyszłym roku na pewno też się wybierze. Zastanawiasz się, czy i Tobie przysługuje turnus w sanatorium?

 

Po co nam sanatorium?

Sanatorium to ośrodek uzdrowiskowy, do którego kierowane są osoby wymagające rehabilitacji, po leczeniu szpitalnym, z przewlekłymi chorobami i których stan zdrowia wymaga zabiegów leczniczych. Takie ośrodki są zazwyczaj położone w miejscowościach, które wyróżniają się specyficznym klimatem oraz dodatkowymi walorami, wykorzystywanymi przy zabiegach zdrowotnych (np. wody mineralne, wody termalne, borowiny, sole mineralne, ozon itp.). Wartość zdrowotną ma również otoczenie sanatorium, zwłaszcza przyrodnicze.

Jak się dostać?

Do sanatorium można dostać się na kilka sposobów. Można zapłacić za całą kurację i wybrane przez siebie zabiegi z własnej kieszeni. Wówczas taki wyjazd niczym nie różni się od pobytu w SPA. Jeśli chcemy, aby turnus w ośrodku uzdrowiskowym został nam zrefundowany, potrzebne będzie skierowanie od lekarza (zarówno pierwszego kontaktu, jak i specjalisty), które następnie trzeba potwierdzić w oddziale NFZ. Tam specjalna komisja rozstrzyga czy pacjentowi należy się pobyt w sanatorium. W ciągu 30 dni otrzymujemy decyzję, a jeśli jest pozytywna – informację o rodzaju leczenia, miejscu oraz terminie rozpoczęcia kuracji. W praktyce jednak termin oczekiwania na miejsce w ośrodku może być bardzo wydłużony – od kilku do kilkunastu miesięcy.

Lekarz może również wystąpić z wnioskiem o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Postępowanie jest bardzo podobne – pacjent składa wypełniony wniosek w oddziale ZUS i czeka na decyzję. Prewencja rentowa jest głównie przeznaczona dla osób, które z powodów zdrowotnych są przez dłuższy czas wykluczone z życia zawodowego.

Za co muszę płacić?

Choć teoretycznie pobyt w sanatorium jest refundowany, w praktyce funkcjonuje opłata sanatoryjna. To częściowa dopłata pacjenta do turnusu, która obejmuje koszt przejazdu, częściowy koszt wyżywienia, zakwaterowania oraz opłatę za dodatkowe zabiegi. Wysokość dopłaty jest uzależniona od terminu wyjazdu (sezon jesienno-zimowy lub wiosenno-letni) oraz standardu pokoju i węzła sanitarnego.

Monika Witczak