Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Rak pęcherza moczowego

12.07.2012

Komentarzy: 4

Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherza w Polsce jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Dlaczego więc tak mało o nim wiadomo? Czy można mu jakoś zapobiec?

Leczenie raka pęcherza moczowego

Najczęściej stosowaną metodą leczenia raka powierzchownego jest przezcewkowe usunięcie zmiany w pęcherzu moczowym z następowymi wlewkami dopęcherzowymi z immunoterapii szczepionką BCG lub chemioterapii. Pomimo takiego postępowania w trakcie obserwacji u ok. 30 proc. chorych dochodzi do nawrotu choroby lub progresji w postać inwazyjną.

W powierzchownym raku pęcherza moczowego leczenie ma zapobiegać nawrotowi nowotworu. W stadium inwazyjnym, (gdy nowotwór wrasta głęboko w ścianę, mięsień pęcherza) podstawową metodą leczenia raka pęcherza moczowego jest całkowite operacyjne usunięcie pęcherza, czyli tzw. radykalna cystektomia. Po usunięciu pęcherza moczowego, urolog podczas operacji może u pacjenta wytworzyć tzw. zastępczy pęcherz z jelita – wtedy po operacji mocz z nerek przedostaje się do pęcherza jelitowego i dalej podobnie jak przed zabiegiem wydobywa się przez cewkę moczową.

Innym sposobem jest wytworzenie tzw. urostomii – wówczas mocz z obu nerek wydobywa się przez wytworzony na skórze brzucha otwór, wokół którego przykleja się szczelne, jednorazowe woreczki, gdzie zbiera się mocz. Część z chorych z zaawansowanym nowotworem pęcherza moczowego może wymagać dodatkowo chemioterapii lub naświetlań.

A. Złotkowska

Przeczytaj też:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Walka z rakim pęcherza jest trudna.I nie zawsze udaje się tą walkę wygrać.Rak ten może dotknć każdego.Mój wujek nie palił,prowadził higieniczny tryb życia,zdrowo się odżywiał i zachorował na raka pęcherza.To było straszne
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rak pęcherza dotyka w Polsce tak wielu osób. Nie wiedziałam też, że kontakt z chemicznymi substancjami ma tak wielki wpływ na rozwój tej choroby.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój Tata miał chorobę Parkinsona i do tego jakby mało było cierpień doszedł rak pęcherza moczowego ,miał 2 operacje ,ale nie robiono żadnych chemii i naswietlań ,bo był za słaby.Tymi operacjami przedłużyliśmy Tacie życie o 3 lata (te operacje to była moja inicjatywa),lekarze nie bardzo chcieli się za to brać,mówili ,że to nie ma sensu ,bo to jest tylko przedłużenie cierpień. W dużej mierze to była prawda, bo każde oddanie moczu było dla Taty potwornym bólem, ale cieszył się ,że żyje,że jeszcze jest.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W lutym moja teściowa przeszła przezcewkowe usunięcie zmiany , która wykryto przypadkowo, podczas badania USG, była wykryta bardzo wcześnie , co rokuje bardzo dobrze, obecnie czeka na ostatni zastrzyk chemioterapii, ale juz wie ,że wszystko jest ok! Miała pięć wstrzyknięć, raz w miesiącu!
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab