Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Rak pęcherza moczowego

12.07.2012

Komentarzy: 4

Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherza w Polsce jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Dlaczego więc tak mało o nim wiadomo? Czy można mu jakoś zapobiec?

Statystyki mówią, że…

Rak pęcherza znacznie częściej niż w innych przypadkach pojawia się u palaczy tytoniu, pracowników przemysłu chemicznego, narażonych na aminy aromatyczne, farby, garbniki, lakiery. Bardziej podatni na zachorowanie są więc panowie aniżeli panie.

Pierwsze objawy raka pęcherza

Nowotwór pęcherza moczowego może rozwijać się początkowo powierzchownie, lecz zazwyczaj po upływie czasu wrasta głęboko w ścianę pęcherza moczowego. Najczęstszym objawem raka jest krew w moczu, mogą też pojawić się objawy zapalenia, powodując częste i bolesne oddawanie moczu.

Wykrycie nowotworu pęcherza moczowego

Jeśli zobaczymy krew w moczu (nawet jeśli to jednorazowy przypadek), nie można tego lekceważyć. Należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci nam wykonanie badania ogólnego moczu i badania ultrasonograficznego jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego.

W przypadku podejrzenia guza w pęcherzu moczowym dostaniemy skierowanie do urologa, który powinien zalecić wykonanie zabiegu tzw. cystoskopii lub od razu zakwalifikować chorego do zabiegu przezcewkowego usunięcia guza.

A. Złotkowska

Przeczytaj też:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Walka z rakim pęcherza jest trudna.I nie zawsze udaje się tą walkę wygrać.Rak ten może dotknć każdego.Mój wujek nie palił,prowadził higieniczny tryb życia,zdrowo się odżywiał i zachorował na raka pęcherza.To było straszne
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rak pęcherza dotyka w Polsce tak wielu osób. Nie wiedziałam też, że kontakt z chemicznymi substancjami ma tak wielki wpływ na rozwój tej choroby.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój Tata miał chorobę Parkinsona i do tego jakby mało było cierpień doszedł rak pęcherza moczowego ,miał 2 operacje ,ale nie robiono żadnych chemii i naswietlań ,bo był za słaby.Tymi operacjami przedłużyliśmy Tacie życie o 3 lata (te operacje to była moja inicjatywa),lekarze nie bardzo chcieli się za to brać,mówili ,że to nie ma sensu ,bo to jest tylko przedłużenie cierpień. W dużej mierze to była prawda, bo każde oddanie moczu było dla Taty potwornym bólem, ale cieszył się ,że żyje,że jeszcze jest.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W lutym moja teściowa przeszła przezcewkowe usunięcie zmiany , która wykryto przypadkowo, podczas badania USG, była wykryta bardzo wcześnie , co rokuje bardzo dobrze, obecnie czeka na ostatni zastrzyk chemioterapii, ale juz wie ,że wszystko jest ok! Miała pięć wstrzyknięć, raz w miesiącu!
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab