Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Dializa nerek

26.02.2012

Komentarzy: 6

Dializa nerek
Dializa jest ratunkiem i poprawą komfortu życia dla osób, które mają poważne problemy zdrowotne z nerkami. To jedyna metoda obok przeszczepiania nerki, która pozwala latami utrzymać przy życiu pacjentów, nawet z całkowicie zniszczonymi nerkami.

Co to jest dializa?

Dializoterapia to forma 1eczenia, która zastępuje jedynie czynność wydalniczą nerek. Umożliwia pacjentom ze schyłkową niewydolności nerek nie tylko długotrwałe przeżycie, ale bardzo często powrót do życia rodzinnego i zawodowego, pozwala też choremu oczekiwać na przeszczep nerki.

Dializa to zabieg oczyszczania krwi z produktów przemiany materii. Zabieg ten umożliwia usunięcie większości szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak np. mocznik.

Dwie główne metody dializy

 • Dializa Otrzewnowa

inaczej zwana wewnątrzustrojowa jest to metoda wykorzystująca zdolności przesiękowe otrzewnej czyli błony surowiczej wyścielająca jamę brzuszną i jamę miednicy.
Metoda polega na wprowadzeniu do jamy otrzewnej dwóch cewników (jeden jako cewnik napływowy, drugi jako odpływowy) i jednorazowym podawaniu przez cewnik napływowy odpowiedniej ilości i stężenia płynów dializacyjnych. W czasie zabiegu do płynów przedostaje się z krwi nadmiar mocznika i potasu oraz innych substancji toksycznych , które są odprowadzane przez cewnik odpływowy.

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykuł. Mimo wielu wad i skutków ubocznych jakie niosą za sobą dializy, są one ratunkiem dla wielu osób. Dzięki dializom mogą żyć i w miarę normalnie funkcjonować. Ponadto wiele dializowanych osób szczęśliwie doczekało przeszczepu nerki, dzięki któremu odzyskali zdrowie i radość życia.
  Ten komentarz był edytowany 2 raz(y)
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tak, tak, dializa ratuje /a w sumie podtrzymuje/ życie, jednakże zawsze informacje o tym leczeniu przygnębiały mnie, zwłaszcza od momentu, gdy jedna dializująca się znajoma zmarła w wieku 47 lat. Ale oczywiście nie można się poddawać, zwłaszcza, gdy jest nadzieja na przeszczep, który może dać choremu drugie życie!
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Znałam jedną osobę, która była poddawana dializie! To bardzo uciążliwa terapia, ale jeśli ratuje życie ,to staje się automatycznie częścią życia codziennego, jak jedzenie i spanie! Pan którego znałam juz też nie żyje, ale dializy pozwoliły mu na to ,że przeżył dłużej i zobaczył swojego wnuka! Gdyby nie dializa , nigdy by się nie poznali!
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moja sąsiadka ma 4 dzieci i wszystkie odziedziczyły po ojcu okropną chorobę nerek,która ujawnia sie dopiero po 30-stce.Wszyscy czworo mają dializy.Ciągle są w oczekiwaniu na transplantacje.Ich organizmy niestety odrzucają przeszczepy.Co ta rodzina przeżywa to jest tragiczne.Wszystkie dzieci tej pani żyją tylko i wyłącznie dzięki dializom.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ta choroba nie należy do przyjemnych. Wiem to ponieważ moja babcia chorowała na nerki. Żyła z jedną nerką, ale do końca była bardzo dzielna.
  Tak Filo ma rację teraz inaczej jest z tymi nerkami, gdyż nasz organizm jest bardzo czujny i odporny.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dializa nie jest przyjemna.Ale ważne,że często ratuje życie.
  I z tego powinno się cieszyć.Faktem jest,że ta dializa ma swoje wady.Ale nikt na nie nie patrzy jeżeli chodzi o życie pacjenta
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab