Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Fluoryzacja

22.03.2012

Komentarzy: 6

Fluoryzacja
Ostatnio wokół fluoryzacji zębów toczy się poważna dyskusja. Na wielu forach internetowych możemy przeczytać o tym, że jest ona bardzo szkodliwa, z drugiej strony gabinety dentystyczne zachęcają do jej wykonania, szczególnie u dzieci. Na czym w ogóle polega i czy jest potrzebna, abyśmy mogli cieszyć się zdrowymi zębami?

Dla dzieci, czy dla dorosłych?

Zabieg ten wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ponieważ zęby mleczne i stałe są podatne na próchnicę. Różnica polega tylko na częstości wykonywania zabiegu. U dzieci z dużą skłonnością na próchnicę fluoryzację wykonuje się co 3 m-c, zaś u osób dorosłych wystarczy raz na 6 m-cy.
Warto podkreślić, że rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą nie zgodzić się na zabieg fluoryzacji, ponieważ nie jest on obowiązkowy.

O tym, czy fluoryzacja jest potrzebna i jak często ją stosować powinien jednak zawsze decydować lekarz stomatolog, gdyż nadmiar fluoru mógłby pacjentowi zaszkodzić.

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Profesjonaliści też dzielą się na zwolenników i przeciwników fluoru, więc niezależnie od tego, którego się poradzimy, 100% pewności też nie uzyskamy. A jeśli porozmawiamy i z jednym ,i z drugim , to tym bardziej będziemy zdezorientowani
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam mieszane uczucia. Myślę, że z jednej strony fluoryzacja wzmacnia i uszczelnia szkliwo, ale jednocześnie chyba jednak trochę je niszczy.
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pamiętam fluoryzacje jeszcze ze szkoły podstawowej.był to albo obrzydliwy płyn do płukania albo okropna pasta do zębów.czy to coś dało nie wiem,ale pewnie był w tym jakiś sens,skoro nagminnie to stosowano.
 • Giulia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dalej w szkołach prowadzi się akcje fluoryzacji. Dzieciaki tego nie lubią, często nie przynoszą w tym dniu szczoteczek. Może i słusznie, bo wątpliwa jest skuteczność takiej akcji: jak można przeprowadzić "szczotkowanie" ząbków w warunkach płukania i plucia nad umywalką w publicznej toalecie? Fluoryzacja powinna być wykonywana w gabinetach stomatologicznych!
 • Inga avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pamiętam,że jako dziecko miałam takie zabiegi fluoryzacji w szkole.I mimo,że te preparaty były okropne,to pewnie miało to jakiś sens.Tym bardziej,że kiedyś w szkołach były gabinety stomatologiczne i taka fluoryzacja była zawsze pod nadzorem stomatologa.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Fluoryzacja ma swoich zwolenników i przeciwników.Też w mojej szkole były takie akcje prrzeprowadzane.Na pewno ta fluoryzacja coś dawała,,bo ja rzadko miałam problemy z zębami.I tak jest nadal.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab