profilaktyka-raka-sutka

Rak sutka to nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego. Możliwość zachorowania wzrasta po wystąpieniu menopauzy. Rozwój raka jest procesem związanym z żeńskim hormonem płciowym – estrogenem. Badania wykazują, że estrogen wpływa na powiększanie się istniejącego guza, lecz pozostaje pytanie, czy te hormony mogą powodować raka sutka?

Co powoduje raka sutka?

Przyczyny rozwoju raka sutka nie są znane, ale znane są czynniki, które wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania, są to: wiek powyżej 50 roku życia (po przekwitaniu), występowanie raka sutka w rodzinie, brak ciąży, wczesna pierwsza miesiączka albo późna menopauza, przebyte leczenie raka jajnika lub macicy, narażenie na promieniowanie radioaktywne, wcześniej wykryte rozrosty gruczołu sutkowego.

Profilaktyka przede wszystkim

Jeśli rak sutka jest wykryty we wczesnym jego rozwoju to jest wtedy prawie całkowicie uleczalny, ale na tym etapie rozwój jego jest bezobjawowy. Możliwość wyleczenia raka sutka wzrasta kiedy stosuje się profilaktykę, gdyż poprzez samobadanie piersi można podjąć odpowiednio wcześnie leczenie.

Kanka