profilaktyka-miazdzycy

Choroba miażdżycowa to jedna z poważniejszych dolegliwości układu krwionośnego, jest jednak bardzo często lekceważona – o wiele więcej wiemy o żylakach, niż o miażdżycy. Dlaczego jest tak niebezpieczna i jak jej zapobiegać?

Objawami miażdżycy tętnic są: nadciśnienie, dusznica bolesna, tętniak, choroba wieńcowa, a w ostateczności zawał. Może doprowadzić do niedokrwienia mózgu czy udaru. Niestety, jeśli już odczuwamy objawy, oznacza to, że choroba jest w zaawansowanym stadium.

Miażdżyca – przyczyny

Choroba miażdżycowa nie rozwija się z dnia na dzień – jest efektem długotrwałego zaniedbywania swojego zdrowia. Polega na stopniowym rozrastaniu się płytki miażdżycowej, która zalega w tętnicach, usztywniając je i utrudniając przepływ krwi, a nawet całkowicie go zatrzymując. Przyścienny zakrzep miażdżycowy może się oderwać i doprowadzić nawet do śmierci chorej osoby.

Czynnikiem, który najbardziej przyspiesza powstawanie płytki miażdżycowej, jest palenie – czynne i bierne. Szkodliwe substancje i związki chemiczne, które są skutkiem ubocznym palenia tytoniu, przedostają się z płuc do krwi, uszkadzają śródbłonek tętnic i zwiększają krzepliwość.

W profilaktyce miażdżycy rzucenie palenia czy odruch uciekania przed papierosowym dymem są absolutną koniecznością, by zmniejszyć ryzyko zachorowania!

Miażdżyca – profilaktyka

Miażdżyca dotyka nieco częściej mężczyzn, niż kobiety, jednak i u pań, szczególnie w trakcie i po menopauzie, znacznie wzrasta ryzyko zachorowania. Warto więc monitorować swój stan zdrowia w tym krytycznym okresie, szczególnie, jeśli w naszej rodzinie są skłonności do nadciśnienia, cukrzycy czy wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Joanna Pastuszka-Roczek