problemy-skory-lojotokowej

Każda z nas chciałaby mieć idealną cerę, z którą nie byłoby problemów i o którą łatwo zadbać. Niestety, jej rodzaj to przede wszystkim kwestia genów. To, jaka będzie nasza skóra, ujawnia się już w okresie dojrzewania i mamy na to jedynie niewielki wpływ.

Skóra łojotokowa – co to za przypadek?

To inaczej skóra tłusta, która wydziela zbyt dużą ilość sebum (łoju). Gruczoły łojowe połączone są z mieszkami włosowymi, stąd największa aktywność łojotoku występuje na skórze głowy, twarzy, na górnej części pleców i w okolicach mostka. Cera tłusta charakteryzuje się ziemistym lub szarożółtym kolorem, jest gruba i błyszcząca. Wydziela nawet do 0,4 mg tłuszczu na centymetr kwadratowy w ciągu trzech godzin. Oznacza to, że już po umyciu może zacząć się świecić, wyglądać nieświeżo i niezdrowo, a w dotyku być śliska i tłusta.

REKLAMA

Problematyczna skóra

Odkładający się na powierzchni skóry łój zatyka gruczoły i powoduje powiększanie się porów oraz powstawanie zaskórników i wyprysków. W efekcie nagromadzenia się zanieczyszczeń może dochodzić nawet do infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.

Skóra łojotokowa, która nie jest odpowiednio pielęgnowana, może być podłożem do rozwoju różnych chorób, takich jak: łojotokowego zapalenia skóry, trądziku w różnych odmianach (zwłaszcza trądziku różowatego), łupieżu łojotokowego, łysienia. W związku ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków i preparatów silnie wysuszający i podrażniających skórę (zwłaszcza na twarzy) może pojawić się problem złuszczania naskórka i suchość, a nawet odwodnienie.

Monika Witczak

6 KOMENTARZE

  1. E, tam, ja bym się nie pokusiła o nazywanie tłustej skóry skórą problematyczną! Taka ona problematyczna, jak i sucha. Trzeba ją inaczej traktować i tyle! Problematyczna to może być mieszana, czy wrażliwa…. A co powiecie na moją: niby łojotokowa z pojawiającymi się pryszczami, rozszerzonymi porami, zaskórnikami, a jednocześnie z łuskami w okolicach nosa (czyli tam, gdzie jest wyjątkowo tłusta!) i wymagająca ciągłego nawilżania, bo inaczej spina nieprzyjemnie. No to chyba to jest dopiero problem, prawda?;)

  2. Skórę tłustą raczej nie nazwałabym skórą problematyczną.Bo jakie duże problemy ona sprawia posiadaczką takiej skóry.To,że się błyyszczy,że występpują zaskórniki.Ale można częściej stosować jakieś nowe kosmetyki.Skórą problematyczną jest raczej skóra sucha wrażliwa,którrej ja jestem posiadaczką.
    Owszem ,na skórze tłustej później pojawiają się zmarszczki ale trzeba ją także nawilżać

  3. Pati, aż 4 razy powtórzyłaś swój wpis. Chcesz tak dobitnie podkreślić wagę swoich słów?:)))
    Ja też mam tłustą cerę, ale nad nią panuję i nie wygląda najgorzej.
    Gdyby dano mi do wyboru tłustą, suchą, mieszaną i wrażliwą, to na pewno znów wybrałabym tłustą. Nie uważam jej wcale za trudny rodzaj skóry.

  4. Też mam tłustą cerę i nie narzekam. Jak byłam nastolatką, to bardzo zazdrościłam koleżankom, które miały suchą skórę. Dzisiaj już nie mam tego problemu, podobnie jak Linet, nauczyłam się panować nad moją cerą. Ogromnym atutem tej cery jest brak zmarszczek. Moja mama ma 87 lat i praktycznie ich nie ma, więc moje też chyba jeszcze są w malinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ